Початок Книги Шмот присвячено особистості Моше-рабейну і єгипетському вигнанню. У тижневій главі Шмот розповідалося про суперечку Моше з Богом. Всевишній сказав Моше бути Його посланником і вивести народ Ізраїлю з Єгипту. Моше під різними приводами відмовлявся братися за це доручення. Спочатку він сказав, що сини Ізраїлю не повірять йому, потім він заявив, що фараон не стане його слухати. Так тривало сім днів, і коли всі приводи були вичерпані, Моше сказав: «Я людина не красномовна … важкий на уста і важкий на мову я». Як пояснює Раші, Моше не дуже зрозуміло вимовляв слова, і це була, дійсно, величезна проблема. Адже вся сила лідера в його ораторському мистецтві, це його основна зброя. Що ж відповідав йому Бог? «Не хвилюйся про це! Аарон, брат твій, буде говорити за тебе».

У тижневій главі Ваера йдеться про те, що вже після того, як Моше ходив до фараона, він знову повертається до цієї проблеми: «Я ж недорікуватий!» І Раші додає: «Із замкнутими, запечатаними вустами».

Але чому ж Всевишній не зробив з Моше людини «красномовної»? Відповідь на це питання в перших словах глави Ваера. Всевишній, звертаючись до Моше каже: «Я — Господь! (Тут вжито Ім’я Всевишнього, яке вимовляється А-дой-ной) І Я явив себе Аврааму, Іцхоку і ​​Якову як Бог Всемогутній, але Своєї Божественної сутністі Я їм не відкривав». (Дослівно — «… але з Ім’ям Моїм А-дой-ной Я не являвся їм»).

Імена Бога відображають міру прояву Всевишнього в цьому світі. У Мідраші сказано: «Відповідно до діянь Я називаюся». Отже, Ім’я, яке використовує Бог, висловлює певну форму Його поведінки по відношенню до світу. На івриті числові значення Імені Елокім і слова «природа» однакові. Чому? Тому що це висловлює таку високу ступінь єднання природи і Божественного начала, при якій Небесні сили не проявляються відкрито. Сонце світить щодня, і людині важко постійно пам’ятати, що саме Бог робить так, що сонце сходить вранці і заходить ввечері. Всевишній приховує від нас сам порядок творіння. Природа приховує реальність Творця. Очевидно, тому слово «світ» в івриті походить від того самого кореня, що й дієслово «приховувати», тому що цей світ приховує Свого Творця. На відміну від Елокім Ім’я А-дой-ной символізує чудеса. Коли Господь, всупереч всім природним законам, творить чудеса, люди згадують, що у цього світу є верховний правитель, що є прихована від усіх рука, яка направляє все.

Тобто Бог говорить Моше наступне: «Я відкрився праотцям і говорив з ними. Вони розповіли світу, що є Бог. Однак» Своєї Божественної сутністі Я їм не відкривав «. Світ тільки чув про Бога, але не бачив відкритих чудес. Тому вся їх агітаційна кампанія була трохи розпливчатою і не зовсім зрозумілою. Вони сказали багато проповідей про те, що є Бог, але реальних підтверджень цьому ніхто не бачив. Тепер же досить розмов! Настав час показати всім, що є Творець! Красномовство тобі не знадобиться. Все, що тобі потрібно, — це посох, щоб творити дива.» Стає зрозуміло, що роль Моше не в тому, щоб переконувати за допомогою красивих теорій і філософських доказів, що Бог існує, це вже було зроблено праотцями. Завдання Моше полягає в порушенні природних законів: перетворити воду в кров, розсікти море і наслати ман. Він не повинен був вміти красиво говорити, бо, зробивши чудо, Моше відкривав для людей Божественну присутність в цьому світі, і мільйони повірили в Творця. Тих, хто повірив, було набагато більше, ніж у трьох праотців разом узятих.

Любавичський ребе сказав, що Бог творить явні чудеса для того, щоб нагадати нам, що Він керує цим світом. Адже сказано: «Господь обнажив м’яз святий Свій на очах усіх народів, і побачать всі кінці землі спасіння, принесене Богом нашим».

Комментарии закрыты