На цьому тижні починають читати афтари розради, присвячені майбутньому Позбавленню. Ішаяу починає з призову Всевишнього до пророків: «Втішайте, втішайте народ Мій». За цим йдуть вірші про майбутнє: «Кожен дол підніметься, і кожна гора і пагорб знизяться, і стане крутизна рівниною і гірський ланцюг — долиною. І з’явиться слава Господня, і побачить кожна плоть разом, що промовили уста Господа».
Талмуд розповідає: «Рабан Гамліель, раббі Елазар бен Азарія, раббі Йєошуа і раббі Аківа почули вигуки радості з палаців Риму. Рабан Гамліель, раббі Елазар бен Азарія і раббі Йєошуа заплакали: «Ці язичники, що поклоняються ідолам і вчиняють кадіння перед ними, живуть в мирі та безпеці, а ми? Як не плакати після того, як Дім Всевишнього згорів дотла?». Але раббі Аківа засміявся: «З цього-то я і радію: якщо так Всевишній відплачує тим, хто порушує Його заповіді, то наскільки ж більше винагородить Він тих, хто виконує Його волю!»
Далі в Талмуді наводиться ще одна історія: «Ці четверо мудреців разом піднімалися в Єрусалим і коли вони наблизились до Храмової гори, побачили лисицю, яка вибігала з руїн Святая Святих. Рабан Гамліель, раббі Елазар бен Азарія і раббі Йєошуа заплакали: «У тому місці, про яке сказано «Сторонній ж, який наблизиться, да буде погублений», нині лисиці бродять!», а раббі Аківа знову засміявся: «Адже сказано «І взяв я собі вірних свідків — Урію-коена і Зхарью». У Урії сказано: «Тому через вас, як поле, зорано буде Сіон, і Єрусалим руїнами стане, і гора Дому Господнього — пагорбами лісистими», а у Зхарьї: «Ще будуть сидіти старі чоловіки і жінки на площах Єрусалиму, і кожен з палицею в руці своїй — від глибокої старості». Поки не виповнилося пророцтво Урії, — зробив висновок раббі Аківа, — я боявся, що не виповниться і пророцтво Зхарьї; нині ж, коли пророцтво Урії збулося, я знаю, що збудеться і пророцтво Зхарьї».
Любавицький ребе пояснює: в першій історії реакція раббі Аківи висловила основне переконання: «І це пройде». Потім, коли мудреці стояли перед руїнами Святая Святих, раббі Аківа запропонував другу розраду: жахлива нинішня ситуація таїть в собі величезні можливості, які в іншому разі не відкрилися б.
Усе, що можна побудувати з успіхом, можна подвоїти з невдачею, — вона дозволяє відкривати нові двері. Добро починається вже сьогодні. Навіть те, що загорнуте в обгортку лиха, — це запрошення до дії іншого роду, що пробуджує глибоке добро. Важливо, щоб ми змогли його розгледіти.

Комментарии закрыты