У тижневій главі Ваігаш Йосеф відкривається своїм братам і каже їм: «Я Йосеф, чи живий ще мій батько?» Спочатку вони лякаються, а він заспокоює їх, обіймає і каже, що все на краще. Так, вони продали його в рабство, але тепер він може врятувати весь світ і свою сім’ю від голоду. Йосеф просить братів: «Поспішайте і ввійдете до батька мого; і скажіть йому: «Так сказав твій син Йосеф:« Поставив мене Бог володарем усього Єгипту. Нізойді до мене; не затримуйся ». Брати повертаються до краю Ханаанського та кажуть батькові: «Ще Йосеф живий, і він панує над всією землею Єгипту». І здригнулося серце його, бо він не повірив їм». Потім Тора продовжує: «І передали вони всі речі Йосефа, що говорив їм; і він побачив вози, що послав Йосеф, щоб везти його. І ожив дух Якова, їхнього батька: «Ще Йосеф, син мій, живий! Піду ж та побачу його, перш ніж мені померти».

Спочатку Яаков не повірив синам, але почувши передані ними слова Йосефа, він раптово повірив, що той дійсно живий. Раші пояснює: «Він передав їм знак, сказавши, чим займався безпосередньо перед розлукою з ним, і це був розділ про телицю спокути. Йосеф попросив своїх братів: «Скажіть моєму батькові, що я все ще пам’ятаю ті слова Тори, яким він навчав мене в останній раз перед розставанням». І так як брати передали Яакову те, що сказав Йосеф, він повірив їм, і більш того: «І ожив дух Якова, їхнього батька». Він надихнувся, тому що побачив у цьому знак: Йосеф залишився вірним своєму народові і релігії.

Заповідь про телицю спокути каже: якщо буде знайдений вбитий, що впав в поле, і не дано встановити, хто його вбив, то старійшини і судді ближнього міста беруть на себе відповідальність за вбивство. Жертву ховають на тому самому місці, де вона була виявлена. А старійшини приводять жертовну телицю, умертвляють її, після чого судді і старійшини омивають руки над її трупом і промовляють: «Руки наші не пролили кров цю, а очі наші не бачили, як було скоєно вбивство». Тобто вони повідомляють, що зробили все, що в їх силах, щоб не допустити подібної події в своєму місті, і якби знали про конкретного вбивцю, то не дозволили б йому вільно ходити по вулицях. Після цього коени зверталися до Творця: «спокутуй провину Свого народу, Ізраїля, який Ти звільнив з Єгипту, і нехай Твій народ, Ізраїль, не несе відповідальність за невинну кров, пролиту в його середовищі». Так Йосеф нагадує батькові, що він не повинен відчувати себе відповідальним за те, що сталося, але, навпаки, зрозумів, що все було на краще.

Любавицький ребе пояснює: судді і старійшини несуть відповідальність не тільки за фізичне благополуччя жителів, але і за духовне. Якщо в громаді є єврей, що втратив зв’язок з іудаїзмом, то старійшини і судді повинні «забезпечити його харчами» — Торою і «одягом» — заповідями. І дітям необхідно дати таку освіту, яка залишиться в їхніх серцях. Коли вони виростуть і опиняться в чужій країні, де немає нічого єврейського — вони матимуть внутрішню силу і переконаність протистояти усім труднощам і перешкодам і жити як євреї, таким чином, щоб доставити радість своїм батькам, як сказано: «І ожив дух Якова, батька їх».

Комментарии закрыты