У розділі Ваішлах розповідається історія про Діну, єдину дочку праотця Яакова. Сталося так, що Шхем, син Хамора, правитель міста Шхем, побачив її, викрав і зґвалтував, а після цього вирішив взяти собі за дружину: «І пригорнулася душа його до Діни, дочки Яакова, і полюбив він дівчину, і говорив він до серця дівчини». Раші пояснює, що говорив Шхем Діні: «Я одружуся з тобою, і ти володітимеш містом і всіма його навколишніми полями». Дізнавшись про те, що трапилося з Діною, сини Яакова обурилися: «бо непотрібне вчинив Ізраїлю… а такого не повинно робити».
Тим часом Хамор прийшов до Яакова, щоб переконати його дозволити Шхему одружитися з Діною: «Ваших дочок давайте нам, а наших дочок беріть собі; І з нами селіться. І земля ця буде перед вами: селіться та об’їжджайте її з товаром, і осілими станьте на ній!» Сини Яакова відповіли: «Тільки при тому згоду дамо вам, якщо будете як ми, щоб обрізаний був у вас всякий чоловік». Брати Діни запропонували жителям Шхема вступити в союз праотця Авраама. Хамор та Шхем не тільки погодилися зробити це самі, а й переконали всіх мешканців міста. Третього дня, коли всі обрізані були особливо слабкі, Шимон і Леві вразили мечем все чоловіче населення Шхема і забрали Діну. Яаков засудив їхній вчинок.
Любавицькій ребе знаходить позитивні моменти в тому, що розповідає Тора. Чому жителі міста погодились обрізатися? Причиною цього була духовна сила та привабливість Діни. Вона змогла спонукати їх укласти союз, щоб приєднатися до родини праотця Авраама. Раніше, перед зустріччю з Ейсавом, Яаков взяв своїх дружин та одинадцять дітей, але Діна не згадується. Раші зазначає: «Він сховав її в скриню, щоб Ейсав не помітив. І Яаков був покараний за те, що не дав її за дружину своєму братові, можливо, їй вдалося б вплинути на нього благотворно, і тому вона дісталася Шхему». Чому Раші та мідраш вважають, що Діна могла повернути Ейсава на шлях істини? Історія жителів Шхема показує, що все місто було готове пройти через обрізання, щоб стати частиною світу, де живе Діна.
Іудаїзм завжди вважав, що жінки мають більшу силу переконання, і тому виховання і освіту дітей доручали жінкам. Також жінка очолює єврейський дім, від неї залежить, як поводитимуться діти і як поводитиметься чоловік. І сьогодні важлива жіноча якість – правильно впливати – затребувана. Якщо хочемо правильно вплинути на близьких, маємо навчитися цього у єврейської жінки. Відмовитись від своєї «мужності», зазирнути в душу іншому, відчути його біль – і тоді зможемо правильно сприяти його поверненню «до джерела».

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован