У тижневої главі Ваєхі на принципі дітей Йосефа вперше розповідається про відносини між дідом і онуками. Коли Йосеф отримав звістку, що його батько, Яків, хворий, відразу «взяв він двох синів своїх з собою, Менаше і Ефраїма», і вирушили вони відвідати дідуся Якова в Гошен.

Яків повідомляє Йосефу важливу новину: «Два твоїх сина, народжених тобі в землі Єгипетській до мого приходу к тебе до Єгипту, вони мої! Ефраїм і Менаше як Рувен і Шимон будуть моїми». Раші каже: «Вони входять в число інших синів, щоб отримати наділ у Землі Ізраїлю, кожен для себе». Йосеф і не мріяв про те, що від нього вийдуть цілих два коліна Ізраїлевих — Ефраїма і Менаше.

Але абсолютно несподівано звучать такі слова Якова: «І побачив … синів Йосефа, і сказав:» Хто ці? «. Тільки що Яків сказав Йосефу, що вважає Ефраїма і Менаше рівними Рувену і Шимону, і раптом він запитує, хто це? Однак Яків зустрічався з Ефраїмом і Менаше, і не один раз.

Побачив Яків, що вони не схожі на інші коліна: одягнені інакше, кажуть і поводяться по-єгипетськи … Своїм питанням він хотів дізнатися, чи продовжують його онуки традицію дідуся Яакова. Він побоювався, що Божественна присутність покинула його тому, що вони не заслуговують на благословення. І на це Йосеф відповів, що хоча зовні вони відрізняються від синів Ізраїлю, всередині вони є справжнім продовженням Якова. Адже вони виросли в Єгипті, але не займаються повсюдно поширеним там ідолопоклонством, а читають молитву Шма. Саме в них втілилася сила і духовна міць праотця Якова. Навіть діти, які виросли в чужому середовищі, без навчання в йешиві, поза русла єврейської традиції, продовжують шлях Якова.

Тому в єврейських сім’ях з настанням Йом-Кіпуру, а в багатьох громадах і напередодні кожної суботи — прийнято благословляти дітей, повторюючи для синів слова Якова: «Так зробить тебе Бог як Ефраїма і Менаше». Опинившись без єврейського оточення, навіть в чужій країні слід вести себе як Ефраїм і Менаше.

Комментарии закрыты