Всі закони, встановлені мудрецями щодо свічок Хануки, призначені для найбільш повного виконання заповіді відкритого свідоцтва і прославлення ханукального дива. Порядок запалювання ханукії унікальний і відрізняється від виконання інших заповідей, встановлених Торою і мудрецями. Згідно з постановою школи Ілель, в 1-й день запалюється одна свічка, в 2-й — дві і тільки на 8-й день вся ханукія. А на думку школи Шамая правильно запалити всі вісім свічок ханукії в 1-й день. Тобто треба зменшувати інтенсивність світла щовечора і закінчувати останній вечір запалюванням однієї-єдиної свічки. Чому існують відмінності між днями і поступово піднімаються або опускаються кожен день? Тут криється відповідь на питання: як найкраще досягти змін і прорватися через особисті кордони? Варто боротися зі слабкостями або слід зміцнювати свої сильні сторони?

Так можна думати про дорослого чоловіка, який зробив помилку і зазнав невдачі в якійсь духовній справі. Тут він стикається з тими ж двома підходами: він може покарати негативну частину себе і почати піст, який викорінить зло всередині нього. З іншого боку, він може посилити свою хорошу частину і вирішить додати ще один урок Тори. Люди — двоїсті істоти, і тому потрібно дбати про дві складові, про душу і тіло. «Відступися від злого і роби добро», щоб боротися зі злом — підсилюй добро. З питання «на чому слід зосередитися» думки шкіл Шамая і Ілеля розходяться. Школа Шамая вважає, що неможливо наблизитися до святості, коли голова і серце брудні. Отже, перший крок — це боротьба з темрявою і починати її треба з повної сили вогню, поступово зменшуючи накал.

Школа Ілеля сприймає людину інакше. Тут дивляться на палаючу Божественну душу, яка хоче вирватися за межі власних кордонів і стати ближче до Бога. Тут вірять, що єврей народжується з усіма хорошими силами для досягнення успіху і немає необхідності збуджувати і винаходити їх в ньому, тільки щоб зміцнити існуюче в природі. Тому треба зміцнювати добро, посилювати в людині прагнення до успіху, а все інше прийде саме собою. Хоча обидві думки є «словами Бога живого», віддати перевагу слід позитивному ставленню. Навчити себе, своїх дітей і своє оточення цьому підходу — він здатний творити чудеса і висвітлити мир Божественним світлом. Веселої і світлої Хануки всім!

Комментарии закрыты