На початку тижневої глави Ваєце сказано, що Яаков залишає Беер-Шеву і йде в Харан. Його шлях лежить до гори Морія, де він змушений зупинитися на нічліг: «І взяв він з каміння того місця, і поклав собі в голови, і ліг на тому місці». Уві сні йому відкрився Бог і пообіцяв: «І ось Я з тобою, і зберігати тебе буду всюди, куди б ти не пішов, і поверну Я тебе на цю землю». Говорячи сучасною мовою, Яаков отримав вигідний поліс страхування життя.

Вранці Яаков встав, взяв камінь, який поклав собі в голови, і поклав його постаментом, і вилив оливу на його голову. І дав Яаков обітницю, говорячи: «Якщо буде Бог зі мною і зберігати мене буде на цьому шляху, яким я йду … то камінь цей, який я поклав постаментом, буде домом Божим». Потім Тора розповідає, що Яаков приходить в Харан і там, біля колодязя зустрічає Рахіль. І знову в цій історії з’являється камінь. На гирлі криниці був такий великий камінь, що всі пастухи збиралися разом, щоб відвалити його. «І сталося, коли побачив Яаков Рахіль, дочку Лавана, брата його матері … то підступив Яаков і зняв камінь з гирла колодязя». Він один легко відсунув камінь.

В кінці глави Тора розповідає про те, як після 22 років в будинку Лавана Яаков вирішує, що пора повернутися додому в Ізраїль. На ту пору у нього вже були 4 дружини і 11 дітей. До цього Яаков кілька разів намагався повернутися на землю своїх предків, але Лаван зупиняв його, тому він зважився втекти.

І в один прекрасний день «біг він з усім, що у нього». На третій день Лаван дізнався, що Яаков втік, і кинувся в погоню. Бог прийшов до Лавана у сні, промовляючи: «Бережися, щоб не говорив ти із Яаковом від доброго до поганого». І при зустрічі на ранок Лаван каже Якову: «Рука моя в силі учинити з вами зле. Але Бог вашого отця вчора ввечері сказав мені, щоб я не торкався вас. І нині підемо, укладемо союз, я і ти, і Він буде свідком між мною і тобою «. Потім Тора розповідає: «І взяв Яків камінь, і спорудив він його постаментом. І сказав Яків братам своїм: «Зберіть камені!» І взяли вони камені і зробили пагорб. І їли вони там, на пагорбі». Ця купа каміння стала свідком «договору про дружбу і добросусідство», який уклали Яаков і Лаван.

Очевидно, у праотця Якова були особливі відносини з камінням. Все починається з каменю і закінчується каменем. Що ховається під цим символом?

Кожен з праотців — І Авраам, і Іцхак, і Яаков — в якийсь момент свого життя молились на Храмовій горі. Раші каже: «Гора Морія, поле Іцхака і будинок Бога Яакова — всі молилися на Храмовій горі». Авраам пішов туди, щоб принести у жертву Іцхака. Сам Іцхак був там і молився, коли Рівка прибула з Харана. На Храмовій горі Яаков молився і побачив свій знаменитий і багатообіцяючий сон.

Талмуд звертає увагу на цікаву особливість: кожен називав це місце по-іншому. Авраам — «гора», сказано: «І назвав Авраам ім’я місця того «Господь побачить». Як кажуть і до цього дня: «На горі Господній храм буде». Іцхак — «поле», сказано: «І вийшов Іцхак помолитися в поле». Однак Яаков назвав його «дім»- Бейт-Ель, «дім Бога».

Як це пояснюється? Авраам і Іцхак бачили в цьому місці щось тимчасове. Вони були кочівниками, розбивали свої намети на деякий час, а потім рухалися далі. Яаков, навпаки, куди б він не прийшов, починав збирати каміння і будувати з нього щось істинно тверде і постійне, що нікуди не переїжджає. Тому він і називає гору Морія «дім Божий».

Куди б не пішов Яаков, він відразу ж закладає фундамент того, що робить це місце єврейським. Яаков вірив, що якщо Всевишній посилає євреїв куди-небудь, то це для того, щоб вони побудували там вічний єврейський будинок за законами Тори на всі часи.

Якщо сини Ізраїлю несуть «світло народам світу», то не можуть замикатися в межах кордонів Країни Ізраїлю і бути джерелом світла, діючим на відстані. В кожному куточку земної кулі повинна бути єврейська громада, щоб служити живим прикладом — і поширювати «світло для народів».

Комментарии закрыты