Війна — під назвою АТО. Політика і вибори. Валютні гойдалки в економіці. Перемоги та поразки — у культурі та спорті… Яким запам’ятався 2015-рік у рамках українського новинного простору —  дізнавались наші кореспонденти. Підсумки року що минає — для України та українців — у наступному матеріалі.

Україна і схід. Антитериростичну операцію у відкриту називають війною… щоправда, досі не офіційно… З самого початку 2015-го відчутне загострення ситуації на сході країни.

Я — Волноваха.  13 січня 2015-го бойовики «ДНР»  здійснюють обстріл рейсового автобуса «Златоустівка — Донецьк». Внаслідок атаки загинули 12 осіб, ще 18 поранено. Кривавий обстріл блокпосту під Волновахою – перший зухвалий теракт у цій зоні за весь час АТО. У неділю, 18 січня, українці масово виходять на марш миру — «Я — Волноваха». Акцію підтримують у всьому світі.

21 січня — українські військові залишають зруйновані термінали донецького аеропорту.  Оборона летовища протривала 242 дня – всього на тиждень менше, ніж героїчна оборона Севастополя від фашистських загарбників під час Великої Вітчизняної війни, і набагато більше, ніж оборона Брестської фортеці… Донецький аеропорт практично одразу став «найгарячішою» точкою на карті військових дій.

24 січня — внаслідок артилерійського обстрілу російськими терористами східних житлових кварталів Маріуполя загинуло 30 осіб та близько сотні отримали поранення. Президент України у своїй заяві назвав криваве вбивство десятків і поранення майже ста мирних мешканців Маріуполя  не просто терористичним актом.  Це – злочин проти людяності, підсудний Гаагському трибуналу — заявив Порошенко.

27 січня — Верховна Рада України визнала Росію країною-агресором, а самопроголошені „ДНР“ і „ЛНР“ терористичними організаціями.  За ухвалення рішення проголосував 271 з 289 народних депутатів.

Невдовзі  — 12 лютого — у Мінську за підсумками 16-годинних зустрічей лідерів країн „Нормандської четвірки“ і учасників контактної групи був прийнятий комплекс заходів з врегулювання конфлікту на сході України. Серед іншого, за підсумками переговорів  передбачено припинення вогню з 15 лютого, а також відведення всіх важких озброєнь. Також  — звільнення й обмін усіх заручників.

Незважаючи на підписані в Мінську домовленості про припинення вогню на Донбасі, наступні так звані «мирні» дні — Дебальцевський плацдарм, який утримувався українською армією, залишався головною метою атак російсько-терористичних військ. Нарешті, 18 лютого — Збройні сили України організовано проводять планове відведення підрозділів сил АТО з  Дебальцевого.

В Україні війна — і це безумовно, впливає на політичну ситуацію в державі — невтомно заявляють ті, хто при владі. Звісно, коли у країні думають скоріше про воєнний стан, мріяти про політичну стабільність — не приходиться…. У продовження попередньої теми — на фоні останніх подій, 16 вересня  — Україна запровадила масштабні санкції проти Росії. На відміну від попередніх рішень української влади, які обмежували в’їзд в країну окремих іноземних громадян, санкції стосуються майже чотирьохсот фізичних і понад сотню юридичних осіб.

Україна знову вибирає. Головна політична подія року, що минає — місцеві вибори, перший тур яких відбувся 25 жовтня. Зрив голосування в кількох містах  — зокрема, не через відсутність бюлетенів чи серйозні помилки у них, а, надзвичайно високий рівень недовіри виборців до виборчого процесу і суб’єктів виборчого процесу один до одного… Зрештою, у 2015 році у виборах брали участь близько 350 тисяч кандидатів до рад різних рівнів та кандидатів на посади сільських, селищних і міських голів.

15 листопада стартував другий тур виборів міських голів у 29-ти містах. Треба сказати, що в Україні вперше за час незалежності вибори мерів міст із чисельністю виборців понад 90 тисяч осіб проводяться у два тури.

І про реформи… Попри усі «за» і «проти», серед найуспішніших називають реформу МВС. 7 листопада, в Україні набуває чинності Закон «Про Національну поліцію», який був прийнятий Верховною Радою 2 липня і затверджений президентом 4 серпня —  міліція припиняє своє існування.

Тим часом Світовий банк оприлюднює оновлений макроекономічний прогноз для України. Так, падіння валового внутрішнього продукту України Світовий банк погіршив із попереднього показника в мінус 7,5% до мінус 12%.

Протягом усього року долар та євро влаштовують «гойдалки» гривні. І якщо у проекті державного бюджету України на 2015 рік заклали долар США по 17 гривень, станом,приміром, на кінець року Нацбанк установив офіційний курс валют на рівні — долар майже 24 гривні, євро  — більше 26 гривень.

Серед важливих подій в економіці — припинення авіасполучення між Україною і Росією. Офіційно з 25 жовтня.  Таке рішення було прийняте у зв’язку з ненаданням Федеральним агентством повітряного транспорту Російської Федерації відповіді щодо причин обмеження польотів українським авіакомпаніям. У відповідь Росія увела дзеркальні санкції.

20 вересня — розпочалась блокада окупованого Криму — безстрокова мирна громадська акція з блокування постачання товарів на тимчасово окуповані Росією Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.  Станом на 8 грудня Крим блокується економічно і енергетично — через відсутність електроенергії з України.

У листопАді парламент прийняв безвізовий пакет законів та поправок для просування по шляху до безвізового режиму з ЄС. Серед них — антикорупційні та антидискримінаційні.

І яскравий культурний акцент 2015-го. Президент України Петро Порошенко відповів на електронну петицію щодо присвоєння трагічно загиблому українському музикантові Андрію Кузьменку «Скрябіну» звання народного артиста. Відповідне звернення до українського лідера підписали понад 26 тисяч українців. У Порошенка відповіли, що присвоєння почесного звання посмертно не провадиться відповідно до указу президента від 29 червня 2001. Натомість Кузьменка було вирішено нагородити орденом «За заслуги» І ступеня.

І, як годиться, в оглядах…завершуємо новинами спорту… Перша поразка за 11 років або як Ф’юрі відібрав чемпіонські пояси у Кличка-молодшого. У ніч на 29 листопада Володимир Кличко склав свої чемпіонські повноваження, програвши бій британцю Тайсону Ф’юрі. Згодом, екс-чемпіон світу у надважкій вазі Володимир Кличко офіційно підтвердив, що проведе бій-реванш уже у наступному 2016 році.

У цей же спортивний рік Україна входить із неабиякою перемогою… історичною для нас. З путівкою на чемпіонат: збірна України з футболу пробилася на чемпіонат Європи 2016 року, який відбудеться влітку наступного року у Франції. Команда вперше у своїй історії пробилась на турнір через стИкові матчі, здолавши непоступливу збірну Словенії. 1:1 — У МарібОрі і 3:1 — за сумою обох матчів. Рахунок — з яким українська команда пробивається  на Євро-2016.

У суперники українській команді дісталися команди Німеччини, Польщі та Північної Ірландії. Свій перший матч на турнірі українці проведуть з Німеччиною 12 червня у Ліллі. Через чотири дні гра з Північною Ірландією у Ліоні. 21 червня матч з Польщею у Марселі.

Тож побажаємо успіхів нашій збірній і перемоги, звісно… Аби новий 2016 рік був з перемогами —  для кожного із нас.

 

 

Комментарии закрыты