Присутні на круглому столі в прес-центрі «Контекст Причорномор’я» 17 січня долучилися до команди експертів, яка працює над проектом «Усунення дискримінації громадян України при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій та не контрольованих Урядом територіях України». Участь в обговоренні взяли, зокрема, представники Одеської облдержадміністрації, Головного територіального управління юстиції, правозахисники, науковці, представники громадських організацій, члени Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. А організаторами заходу стали Центр правових та політичних досліджень «СІМ», Українська Гельсінська спілка з прав людини та Одеська організація Комітету виборців України.

Олег ІЛЬНИЦЬКИЙ, доцент ЛНУ ім. Івана Франка
Чому обрали саме факти народження і смерті? Тому, що це об’єктивні події, з яких починається і якими закінчується людське існування. І, в той же час, вони кардинально впливають на наш правовий статус, через них ми вступаємо в відносини з державою. Більше того, вони є дотичні до реалізації низки базових прав.

Документи про народження чи смерть, видані незаконними адміністраціями в Криму або на Донбасі, не визнаються дійсними в Україні. Для підтвердження факту народження своєї дитини або смерті родича той, хто бажає залишатися громадянином України, повинен у рідній країні пройти через звернення до суду, яке розглядається від тижня до 3-5 місяців, неодноразово для відвідання РАЦСу треба перетинати небезпечну лінію розмежування. І при цьому ще й отримати в кінці-кінців негативне рішення суду та відмову у реєстрації в Україні.

Олег ІЛЬНИЦЬКИЙ, доцент ЛНУ ім. Івана Франка
Встановлення факту народження чи смерті в суді — це надзвичайно складна процедура, яка передбачає подання такої низки документів, щоб у судді не залишалося жодного сумніву: що ця жінка справді народжувала, що існує генетичний зв’язок між жінкою і дитиною, що ця жінка перебувала у шлюбі, який визнається українським законодавством. 

Проект «Усунення дискримінації громадян України при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій та не контрольованих Урядом територіях України» розпочався в жовтні 2017 року — з флешмоба «Визнай своїх дітей, Україно!». Флешмоб мав великий резонанс, завдяки цьому ініціатори проекту отримали можливість провести дослідження «Перешкоди в реалізації прав і свобод на окупованих територіях». Під час дослідження проектанти переглянули 5,5 тисяч судових рішень за зверненнями для реєстрації фактів народження та смерті на окупованих територіях. І дійшли висновку, що за 4 роки воєнних дій в країні так і не має єдиного підходу до вирішення проблеми.

Анатолій БОЙКО, голова Одеської обласної організації ВГО «КВУ»
На самом деле этот вопрос касается многих и многих тысяч наших сограждан. И он очень сегодня актуален.

Андрій ГНИДА, асистент проекту
Працювали над реалізацією цього дослідження, працювали над опрацюванням рекомендацій, з якими ми хочемо вийти до української влади — для того, щоб змінити те становище, яке ми досліджували и яке маємо зараз.

Підсумок одеського круглого столу — це прийняття резолюції його учасниками щодо проблем з документуванням та заклик до ініціювання Міністерством з питань тимчасово окупованих територій створення робочої групи з розробки законопроекту, який усуне дискримінацію в документуванні осіб з окупованих територій.

Комментарии закрыты