Перо, ложка і свічка. Такі предмети треба приготувати, щоб провести пошук хамця ввечері дня, що передує Песаху. Вже відбулось генеральне прибирання і хамець, звичайний заквашений хліб, якого не повинно бути в єврейському будинку на свято Песах, — прибрали. Тепер настав вечір генеральної перевірки, щоб не залишилося ні шматочка, ні крихти. Ми в шкільному пансіоні «Бейт Шимон» одеської громади Хабад. Тут внесок в підготовку до Песаха вносять хлопчики і дівчатка різного віку.

Шолем ВОЛЬФ, член громади Хабад
В ночь перед Песахом, который начинается 15 нисана, мы делаем генеральную проверку, чтобы не осталось хамца. Для этого мы берем перо чтобы заметать, ложку в качестве совка и свечу, с помощью которой видим все маленькие уголки, чтобы не осталось никакого хамца. Потом, когда соберем весь хамец, мы сжигаем его на следующее утро возле синагоги, весь хамец.

Для пошуків хамця зібрались і дорослі хлопчики, і зовсім малеча — всім цікаво і для всіх важливо. Але спочатку — благословення на пошуки.

Після благословення юні мешканці «Бейт Шимон» ретельно досліджують кожне приміщення пансіону: синагогу, ігрову кімнату, спальні. Кожен куточок та кожну щілину, бо за півгодини до появи зірок в ніч 14-го нісана кожен єврей зобов’язаний залишити будь-яке заняття і приступити до бдікат хамець — пошуку хамця в будинку. І це справа не кількох хвилин, а дуже тривала. Де слід шукати? Скрізь, де є хоча б побоювання, що будь-хто міг принести сюди хамець, в тому числі і в кімнатах, куди хамець зазвичай не вносять — оскільки його могли принести туди випадково. Заповіддю є обов’язковий пошук хамця, а не його обов’язкове виявлення. Тому кожен намагається обстежити всі-всі місця — де міг випадково залишитися шматочок і де зовсім не міг. Але краще перевірити ще раз! Знайдений хамець наступного ранку спалюють.

Шолем ВОЛЬФ, член громади Хабад
Когда мы сжигаем все, что нашли, то сжигаем и те предметы, которыми пользовались для поиска хомца. Потому что на них тоже остались маленькие крошки хомца, а в Песах не должно быть ни малейшего количества хомца в доме. И есть интересная особенность — свечку мы сжигаем тоже. Почему мы ее сжигаем, ведь она не касалась хомца? Та свечка, поскольку она искала плохое у других — хомец, которого не должно быть — мы сжигаем ее. Мы должны знать, что никогда нельзя искать у других плохое, надо искать только хорошее.

19-го квітня о 10:38 настав момент, після якого євреї не їдять хамець у Песах. І до 11:47, понад годину, треба спалювати залишки квасного хлібу. Для цього у дворику синагоги громади Хабад зібрались чоловіки і діти. Коли полум’я охоплює хамець, треба промовляти зречення від нього.

Пальним для багаття стають спеціальні рослини, які члени громади зберігали після релігійних свят протягом року — такі рослини не можна викидати, тільки покласти у багаття перед святом. Песах та підготовка до нього — дуже важливий період, тому його дні і години розписані ретельно. Свято, пов’язане з Виходом євреїв з Єгипту, неможна назвати суто історичним. Заповіді Песаха спрямовані в сьогодення.

Авраам ВОЛЬФ, головний рабин Одеси і Півдня України
Сегодня еврейский народ во всем мире празднует праздник Песах. Миллионы евреев сидят за пасхальным столом, пьют 4 бокала вина, кушают мацу и горькую зелень. Мы так начинаем отмечать Песах. Выход из Египта — это не история, а указание для каждого. И поэтому это является краеугольным камнем еврейства и еврейских традиций, — каждый из нас должен выходить каждый день из Египта. Египет — это ограничения, и каждый из нас имеет свои ограничения, желания, мнения, понимание, видение, окружение. Они пытаются нас вести в какое-то русло, которое не угодно для Бога. Они — наш Египет, который нас стесняет и не дает свободы. Песах дает каждому из нас возможность выхода из своего Египта. Поэтому это такой важный праздник и для евреев, и для всего мира. Еврейский народ принес свободу в мир, он был первым народом, который вышел на свободу. Мы с вами можем сегодня выходить из нашего Египта на весь год. Возьмите 4 бокала вина, 3 кусочка мацы, горькую зелень, кушайте, облокачивайтесь на левую сторону, как свободный человек — и чувствуйте себя, как свободный человек, выходите из Египта. Я вам желаю настоящего чувства освобождения, того чувства, которое овладевает вышедшим из рабства на свободу. Хорошего вам праздника! С наступающим праздником Песах!

Комментарии закрыты