Цифрове та медійне середовище — це перш за все рушійна сила творчого суспільства. За словами генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової, адаптацію конвенції ЮНЕСКО від 2005 року, варто вважати важливим проривом. Після прийняття 12 років назад Конвенції про захист і заохочення культурного розмаїття, спосіб створення корисних товарів і послуг змінився. У світ прийшло нове покоління, яке тримає в руках смартфони, планшети і електронні книги, з’явився онлайн-бізнес, а разом з ним нові проблеми в індустрії культури.

Доступ до культури, завдяки Інтернету став простішим і доступнішим для всієї земної кулі, однак вимагає нових форм захисту інформації та авторських прав. Текст документа про здійснення Конвенції в цифровому середовищі був схвалений 15 червня сторонами Конвенції ЮНЕСКО про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження в ході їх дворічного засідання в Парижі. У принципах організації йдеться про необхідність забезпечити публіку культурним і всеосяжним контентом, який не допускатиме дискримінацію творчих товарів на основі їх походження, мови або соціальних факторів. Також, наголошується на необхідності поваги прав людини в цифровому середовищі: тут мова йде про свободу вираження поглядів, свободи творчості та гендерну рівність в мистецтві.

Цифрова революція — нова індустрія культури

Сьогодні користувачі величезної Інтернет-спільноти власноруч розширюють соціальні мережі і генерують новий контент. Цифрове середовище вимагає нових комерційних моделей і посилення захисту авторських прав, а ЮНЕСКО пропонує реформувати політику в галузі культури. Цифрова революція змінила музику, образотворче мистецтво, кінематограф, написання статей і книг. Однак також вона змінила і покоління творчих діячів. Тепер намальована картина за секунди може виявитися в усіх соціальних мережах, а написана симфонія, що розійшлася по всьому Інтернету, нажаль може втратити свого автора.

Творчі діячі — підтримка майбутніх творців

12 червня низка представників громадянського суспільства закликали міжнародне співтовариство зміцнювати законодавство в усьому світі. Цей заклик прозвучав під час заходу, організованого ЮНЕСКО і Міжнародної конфедерації товариств авторів і композиторів, яка представляє 4 мільйона творчих діячів в усьому світі.

Норвезький режисер документального кіно і Посол доброї волі ЮНЕСКО з питань свободи художнього самовираження і творчості Дія Хан розповіла про фінансові труднощі, з якими стикаються багато митців. «Жодна інша професія не вимагає від людини працювати безкоштовно», — заявила вона. Французький композитор, Посол доброї волі ЮНЕСКО Жан-Мішель Жарр стверджує, що суспільству «вкрай необхідна нова модель, щоб забезпечити творчим діячам справедливу оплату праці. В іншому випадку, нам просто не бачити наступного Віктора Гюго, групу Coldplay або Стенлі Кубрика ».

У 2017 році Інтернет вже є нашим другим життєвим простором, де користувачі і те, що вони створюють повинно бути захищене світовим правом. Творчість, як і всесвітня мережа, стає високошвидкісним, культурні цінності потрапляють до нас через Facebook, а картини, музика і фотографії завантажуються в наші гаджети за лічені секунди. Світ не стоїть на порозі інформаційної революції, а вже живе в існуючих змінах. Тому, захист творчого майбутнього всієї планети і кожного, хто робить свій внесок в мистецтво 21 століття, є особливо важливою темою для тієї культури, яку наше покоління має залишити на віки.

Комментарии закрыты