15 вересня в початковій школі Хабад в Будинку Сабріна все присвячено майбутньому єврейському святу Рош аШана, яке символізує початок нового року. У школі Хабад готуються до єврейського Нового Року дуже уважно, а дітей з малку привчають знати і шанувати традиції свого народу. В Ізраїлі свято Рош аШана відзначається звісно всіма, в цей день люди дарують один одному подарунки і посилають поздоровлення тим, хто далеко. Тому на першому уроці хлопчики і дівчатка вирізали і прикрашали листівки для того, щоб привітати один одного. А ось провести усі уроки напередодні Рош аШана в початкову школу Хабад прийшли студенти з єврейського університету.
Звичайно ж у школі особливе місце займають уроки івриту. Цього разу урок теж був особливим, адже вже на наступному тижні настане Рош аШана. Урок англійської почався з вивчення основних слів, які означають атрибутику святкування Нового року — мед, яблоки, риба, гранат, листівки.
Єлизавета Анісімова, викладач англійської мови
Ну, во-первых здесь дети очень воспитанные. Их обучают моральным принципам каким-то, объясняют законы Торы и как нужно жить, что правильно, что хорошо, а что плохо. То есть дети разбираются в моральных принципах лучше, чем в обычных школах.
Наступний урок — малювання. Перед класом стоїть натюрморт, на ньому все ті ж символи свята — баночка меду, гранат і яблуко. Дійсно, запам’ятовувати символи Рош аШана дітям так набагато простіше і звичайно ж вони не нудьгують.
Олег Токаїв, викладач малювання
Яблоко макают в мёд чтобы год был очень сладкий и чтобы провести его очень весело. В гранате есть зёрнышки и их там около 613. Это означает что есть 613 заповедей, которые стоит исполнять еврею.
Обов’язковою частиною свята є вечеря. У школі Хабад діти організували справжнє інсценування сімейного застілля — обрали батька сімейства, його дружину, дочку і гостей, які прийшли на свято. У день Рош аШана на стіл ставиться найкрасивіший посуд і проводяться єврейські обряди. Напередодні Нового року свічки запалюють до сходу сонця, першою свічку запалює дочка, а потім вже мати. Також батько, який сидить на чолі столу проводить кідуш — це обряд посвячення вина, а потім він розрізає круглі хали, які символізують круглий рік. Саму халу, як і яблука, всі хто сидить за столом опускають в мед і їдять, щоб наступний рік був солодким. Також на столі стоїть гранат, який позначає не тільки заповіді Тори, а й заслуги людини у новому році. Можна побачити на столі і голову риби — щоб весь рік бути не в хвості, а саме в голові.
Шеві Кітниц, студентка Єврейського університету
Для еврейских детей это очень важно, потому что нигде, как именно здесь не дадут столько важной информации для них. Что важно, почему важно. Потому что это еврейские дети и они должны знать о своих традициях, им нужно передавать это из поколения в поколение своим детям.
Не обходиться Новий рік для дітей без подарунків. В школі Хабад для всіх дітей приготували пакунки, в яких є все необхідне, щоб рік був солодким.
В подарок входит баночка сока, конфетка и вот такая вот наклеечка по поводу Рош аШана. Также ребенку обязательно дается вот такая вот открытка с медом и рецепт как делать медовик.
Ще одним з найважливіших символів свята є шофар — баранячий ріг, звук якого як би нагадує євреям що не потрібно витрачати свої роки даремно, а почати робити добрі справи. Також шофар пробуджує милосердя у Всевишнього.
Фішел Чичельницький, заст. головного рабина Одеси і Півдня України
Шофар — мы напоминаем всевышнему что мы твой народ. Это как плач еврейского ребенка. Еврейский ребенок плачет, мама всегда узнает голос своего ребенка. Так всевышний всегда узнает голос еврейского народа.
Уже 20 вересня євреї всього світу зустрічатимуть 5778 рік від створення людини на землі. Велике єврейське свято почнеться в середу ввечері, триватиме два дні і плавно перетече в шаббат. Рош аШана — це привід задуматися про своє призначення на землі та про справи, які ти робив протягом року, адже чи буде рік насправді солодким, як яблука в меду, залежить від ваших добрих вчинків.
Фішел Чичельницький, заст. головного рабина Одеси і Півдня України
Поэтому мы просим всех людей, которые понимают что в этот день происходит суд, прийти в синагогу. Молиться вместе с нами и просить вместе с нами у всевышнего хороший приговор для нашей общины, для нашего города, для нашего государства и для всех людей, которые живут в мире. Всевышний, он является царем всего человечества.