У главі Кі таво міститься «список проклять» — ті події, які стануться з євреями, якщо вони не будуть вести себе правильно. «Список проклять» читають перед Рош а Шана тому, що вони призначені не для покарання, а для виправлення, щоб очиститися перед Рош а Шана. Таким чином, мета проклять — благо.
У Талмуді є така історія. Одного разу мудреці Ізраїлю послали імператорові подарунок, шкатулку з дорогоцінним камінням, — з Нахумом, прозваним «Гамзо». Це прізвисько він отримав через те, що при будь-яких обставинах говорив: «Це теж гам зо (до добра)». Під час ночівлі злодії вийняли з шкатулки дорогоцінне каміння і наповнили її землею. Коли імператор відкрив шкатулку, він розгнівався. Але Нахум сказав: «Це теж до добра». Тоді пророк Еліяу підійшов до імператора і сказав: «Можливо, це не просто земля, а чарівна земля, яка була у праотця Авраама: якщо на війні кинути її у ворога, вона перетворюється в стріли». Імператор перевірив — і дійсно, земля в бою чудесним чином перетворилася на стріли. Він зрадів, нагородив Нахума Гамзо і з милістю поставився до євреїв.
А якби Нахум злякався і став переживати, він таким чином показав би імператорові, що в скриньці звичайна земля. І пророк Еліяу не зміг би переконати імператора в зворотному.
Якщо бути впевненим, що у проклятті є благо, його, дійсно, можна перетворити на благо.
Комментарии закрыты