Сьогодні — 10 лютого — у Київському прес-клубі за участю представників профспілок відбулась конференція «Експертиза гарячих проблем», яка була присвячена діяльності профспілок та її придушенню з боку роботодавців. В контексті цієї теми було розглянуто нещодавнє голодування водіїв київських тролейбусів, мінімальну заробітну плату, а також скасування Кабінетом міністрів права працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, на достроковий вихід на пенсію. Детальніше про ці проблеми та їх обговорення — далі в сюжеті.
Конференція, присвячена обговоренню умов праці та їх порушенню, не могла обійтись без згадки про мінімальну заробітну плату. Спікери підкреслили, що, через розповсюджену тарифну ставку оплати праці менше 3200 гривень, так звана «мінімалка» просто зрівнює кваліфікованих та некваліфікованих працівників.
Наталя Левицька, представник Міжнародної конфедерації профспілок
З першого січня в Україні вступили в силу нові закони. І цими законами було змінено взагалі поняття оплати праці. Якщо до першого січня мінімальна заробітна плата — це було таке поняття, як це зарплата за некваліфіковану працю, то з першого січня мінімальна зарплата — це вже мінімальний рівень, без якого не може бути здійснена оплата праці. Фактично, три двісті, які було введено з першого січня, і ці нові зміни в системі оплати праці призвели до того, що у нас є зрівняловка в оплаті праці кваліфікованих працівників і не кваліфікованих працівників. Наприклад, молодий лікар отримує заробітну плату 3400, а некваліфікований професіонал отримує зарплату 3200.
Як з’ясувалось під час конференції, така ситуація склалась в багатьох галузях.
Михайло Волинець, голова Конфедерації вільних профспілок України
Шахтарі третього розряду, які працюють в підземних умовах, їм зараз нараховується заробітна плата 4000 гривень, 4100 гривень, а прибиральниця, яка працює у нічний час, яка працює з хімічними, шкідливими реактивами, вона має приблизно таку ж саму зарплату.
Як відомо, минулої п’ятниці, 3 лютого, у Києві водії тролейбусів, через незаконне звільнення працівників, оголосили голодування. Як вдалось вияснити, звільнення відбулось без будь-яких на це причин. На сьогоднішній конференції був присутній учасник голодування Андрій Самко, який поділився вимогами, що висуваються їх Вільною профспілкою.
Андрій Самко, учасник голодування
Наші вимоги коротко — це поновити незаконно звільнених працівників. Раз. Не допустити виїзд технічно несправного составу. Люди вынуждены — тот, кто садится и выезжает, — вынужден просто выезжать, потому что они должны зарабатывать деньги. Вот моя зарплата за два месяца — 5100-4600, потому что я отказываюсь выезжать на вот таких троллейбусах, которые технически не исправны.
Незважаючи на такі адекватні та юридично справедливі вимоги, адміністрація депо почала карати водіїв, що розпочали голодування.
— Ну, и за то, что мы вступили в ВПЗУ…
— Тобто, ви створили…
— Ми створили…
— … первинну профспілкову організацію. незалежну профспілкову організацію на своєму підприємстві. Адміністрації це не сподобалось. Вони почали вас карати. Вони відібрали в вас більш-менш доглянуті машини, за які ви персонально відповідали та піклувалися за їх технічний стан.
— Совершенно верно.
Також на конференції було піднято питання прийнятої влітку Кабінетом міністрів постанови, що скасовує достроковий вихід на пенсію працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці. Окремо спікери намагались окреслити весь обсяг людей, що постраждали від цього документу.
Михайло Волинець, голова Конфедерації вільних профспілок України
Важко зараз оцінити, які професії, які позиції постраждали. Точно підрахувати, скільки людей постраждало, також важко. Але ми бачимо, що постраждало десь приблизно 400 тисяч — 430 тисяч людей.
Наприкінці конференції Михайло Волинець наголосив, що така ситуація із правами робітників — величезна проблема українського народу, і боротись з цим можуть тільки профспілки.
Михайло Волинець, голова Конфедерації вільних профспілок України
Шановні друзі, якщо порушуються ваші права, в ваших колективах, — створюйте незалежні профспілки. Покірно не сплачуйте внески тим, хто працює проти вас. Не йдіть на поводу в роботодавців. В них інші інтереси.