«Як голубка прекрасна, так прекрасний Ізраїль, прикрашений заповідями … Як голубка скромна, так Ізраїль скромний. Як голубка підставляє шию ножу, так і Ізраїль, як сказано: «За Тебе убивали нас день у день «… Як голубка витягує лапки задовго до повернення до голубнику, так і Ізраїль». Пророк Ішаяу, описуючи спасіння, яке поверне всіх євреїв у Святу землю, говорить: «Хто це летить, як хмаринка, і немов голуби — у вікна голубників своїх?..»

Що це означає для сучасного покоління? Єврей обов’язково повернеться до своєї духовного дому, до Тори і її заповідей, щоб не відбувалося і які б перешкоди не зустрічалися на його шляху. Рано чи пізно кожен єврей, незалежно від того, де він народився і наскільки далЕко він знаходиться від джерела, може знайти дорогу додому. Це частина його природи.

«Мідраш раба» порівнює єврейський народ з вівцею: «Ізраїль — вівця, що відбилася». Що означає це порівняння? Вівця — тварина тиха, чутлива і безпорадна. Якщо її вдарять, то вона буде відчувати біль у всьому тілі. Так і євреї, якщо один отримує удар, то боляче всьому народу Ізраїлю; якщо один єврей грішить, всі відчувають наслідки цього.

Ще один випадок порівняння єврейського народу з вівцями є в історії в «Мідраш Танхума». Римський імператор Адріан, висміюючи євреїв, сказав з награним співчуттям: «Як важко одній вівці серед 70 вовків!» Раббі Йєошуа бен Хананья відповів: «Який могутній Страж, що зберігає вівцю від них усіх!». Стадо овець не зможе захистити себе від одного вовка, а тим більше одна вівця не здатна протистояти 70 вовкам. Єврейський народ — одна вівця, яку захищає від 70 вовків краще будь-якої охорони вірний Пастир. Так кажуть про свій народ єврейські пророки, порівнюючи Ізраїль з голубом або вівцею.

Однак у сьогоднішній тижневій главі йдеться про пророка з народів світу — Білама. Він хотів проклясти народ Ізраїлю, але проти своєї волі благословив його. Білам порівнює євреїв з абсолютно іншими тваринами: «Ось народ подібний до левиці встає і як лев піднімається, не ляже перш, ніж їсти буде здобич і кров убитих пити». Білам бачить все в іншому світлі: він не вважає народ Ізраїлю слабким, як голуб або ягня, а так як він дивиться зі сторони, то можна назвати його навіть більш об’єктивним. Він бачить в особі народу Ізраїлю сильного лева, який ні перед чим не зупиниться.

Раші пояснює, що мова тут йде про духовну силу євреїв: «Піднімаючись вранці від сну, вони виявляють левову силу в пориві виконати заповіді: одягатися в талес, покласти тфілін і прочитати молитву Шма. Він не ляже вночі на ложе своє, поки не розірве і не знищить будь-якого губителя, який бажає напасти на нього. Яким чином? Він вимовляє Шма перед сном і довіряє свій дух Всюдисущому. І якщо наблизиться стан або військо, щоб заподіяти їм шкоду, Святий обороняє їх і веде їх битву і валить ворогів».

Сьогоднішня тижнева глава володіє особливою силою. Талмуд розповідає: «Сказав раббі Абау: «Просили ухвалити читання тижневої глави Балак разом з молитвою Шма, тобто кожен день 2 рази, вранці і ввечері. Чому ж не прийняли це рішення? Щоб не подовжувати молитву, оскільки це важко для тих, хто молиться …» І далі: «А чому взагалі хотіли, щоб главу Балак читали разом з молитвою Шма? Тому що в ній йдеться: «Дивись, народ встане, подібно левиці, і підніметься, як лев». Цей вірш перегукується зі словами Шма «… лягаючи і встаючи…», які означають, що Всевишній піклується про євреїв цілодобово — і коли вони мирно сплять, і коли спокійно встають.

Ще єврейські мудреці стверджують, що «як лева ніхто не може підняти, він встає сам, так і людині треба самій швидко встати вранці для читання Шма». Також єврея порівнюють з левом, тому що він знає і вміє подолати всі перешкоди.

Але є ще одна більш глибока подібність між євреєм і левом. Любавичський ребе пояснює, що в Галахє існує суперечка про те, чи можна приручити лева, перетворивши його в домашню тварину. Більшість тварин можна приручити і зробити так, щоб вони не завдавали людям шкоди, так що їх поведінка стає цілком передбачувана. Але є деякі тварини — і леви перші з них, — яких людина ніколи не зможе підкорити своїй владі. Леви сильні за своєю природою, і ніхто не може встановити повний контроль над ними. Тобто від самого початку ніхто не може змусити їх вести себе протиприродно.

Так і народ Ізраїлю — це таке «дивне» створіння, яке ніхто не зможе приручити. Більшість націй і народів після трьох або чотирьох поколінь життя в чужій країні повністю асимілюються. Вони стають частиною того народу, серед якого вони живуть, і втрачають свою унікальність. Але тільки не Ізраїль. Як би його не приручали і як би не переслідували, він не змішується з іншими народами, не стає як всі. Ізраїль завжди прокидається як лев, що визнав навіть Білам: «Народ цей окремо живе …» Давайте не будемо забувати про це.

Комментарии закрыты