Тижнева глава Бемідбар відкривається велінням порахувати народ Ізраїлю, яке Всевишній дає Моше: «Визначте число всієї громади синів Ізраїлю по їх сім’ям, по дому їхніх батьків …»
Що таке сім’я? Сім’я починається з союзу двох людей — чоловіка і жінки. Всевишній створив їх по-різному, з абсолютно різними властивостями, поклав на кожного з них особливу місію, і вони працюють разом в гармонії, доповнюючи один одного — кожен дає те, чого бракує іншому.
Сім’я — це повна протилежність егоїстичній позиції. Мета створення єврейської сім’ї — з’єднання в одне ціле двох половинок, які взаємно доповнюють одна одну. Чим я можу пожертвувати заради благополуччя іншого? Чим я можу бути корисний іншому? Як нам разом створити новий осередок суспільства під назвою «сім’я»?
Вияв любові Всевишнього до народу Ізраїлю здійснюється за допомогою єврейської сім’ї. Сім’я складається з людей, які піклуються один про одного. Кілька сімей створюють коліно, кілька колін створюють народ — народ, чиє призначення приносити благо ближньому, висвітлити світ. І як перерахування народу Ізраїлю починається з сімей, так і формування нації починається з сім’ї.
Єврейський народ почався з однієї сім’ї — подружжя Авраама і Сари, які залучали людей до істинної віри, працювали на благо інших.
І не тільки народ Ізраїлю починався з однієї сім’ї, але все людство. На шостий день творіння, сказано в Торі, Всевишній створив людину: «Чоловіком і жінкою створив Він їх. І благословив Він їх, і дав їм ім’я Адам в день створення їх». Тільки після того, як була створена «сім’я», після створення чоловіки і жінки, всевишній «дав їм ім’я Адам» (на івриті слово «адам» означає також «людина»), тільки тоді вони стали «справжніми людьми». Раніше ця істота називалася «половина людини», недосконале створіння.
Навіть дарування Тори, чергову річницю якого євреї відзначатимуть невдовзі, в свято Шавуот, — підкреслює важливість окремої сім’ї. Коли Бог велить Моше підготувати народ Ізраїлю до отримання Тори, Він говорить: «Так скажи дому Якова і проголоси синам Ізраїлю». Що означає це повторення? Мідраш пояснює, що «дім Якова» це жінки, а «сини Ізраїлю» — чоловіки. Жінок називають «домом Якова» тому, що саме вони — берегині єврейського дому, сім’ї, на основі якої стоїть весь народ Ізраїлю.
Нація починається з сімейного вогнища, окремого єврейського будинку. Одна сім’я, друга, третя — так створюється народ. «Дім Якова» — це дім, який створює Якова. Перший крок до отримання Тори — «так скажи дому Якова». До того, як говорити з усім народом, Всевишній велить Моше поговорити з жінками, з тими, на кому грунтуються основи єврейського народу, з тими, хто піклується і охороняє єврейську сім’ю, і тільки потім сказати народу Ізраїлю.
Творець створив світ. Так і сім’я створює і відтворює свій «світ», свої власні нові сім’ї, дітей та нащадків. «Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і скоряйте її».
Сімейна пара, яка живе один для одного, відтворює потомство, яке наповнює землю, мир, і передає ідею відданості ближньому і своєму оточенню, таким чином завойовуючи його. Так з сімей формується коліно, а 12 колін складають єврейський народ. Народ, який отримав Тору, народ, який народився в родині Авраама і Сари, які вважали себе зобов’язаними допомагати ближньому, народ, який несе світло, святість народам світу.