Одним з видатних хасидських наставників перших поколінь був раббі Мешулам-Зуся з Аніполі або просто раббі Зуся. Він був сином раббі Еліезера-Липи, братом раббі Елімелеха з Ліженська і учнем Магіда з Межиріча раббі Дов-Бера, якого брати зустріли під час своїх мандрів. Молоді люди були захоплені мудрістю цієї людини і обрали його своїм учителем. Через кілька років брати стали найбільш відомими його учнями.

В молодості раббі Зуся займався в основному вивченням Кабали. Він виходив з дому з братом, блукаючи в «вигнанні» по різних містах і селах. За звичаєм, «вигнанці» відправлялися в дорогу без грошей і без запасів їжі і не зупинялися на відпочинок в одному і тому ж місці більше, ніж на одну ніч.

Раббі Зуся жив у великій бідності, він звик вчитися, сидячи поруч з братом на підлозі в бейс-мідрашу. Розповідають, що багато хто з тих, хто чув про його велику мудрість і праведність, прийшовши до нього здалеку, були здивовані його простим способом життя і рваним одягом. Відповідно до відомої історії, одного разу прийшли до раббі Дов-Бера з Межиріча брати раббі Шмельке з Нікольсбурга і раббі Пінхас Горовиць. Вони запитали, як можна виконати те, що сказано в останній мішні трактату «Брахот»: «зобов’язана людина благословляти за зло так само, як вона благословляє за добро»? Магід велів їм звернутися за відповіддю до раббі Зусі. Вони знайшли його за піччю і сказали, що їх послав Магид. Раббі Зуся відповів: «Не можу зрозуміти, чому наш святий учитель послав вас до мене. Живу спокійно, все у мене є, всім задоволений … Як можу я навчити вас приймати страждання з любов’ю, якщо сам ніколи в житті не страждав?»

Він любив говорити про себе в третій особі: «Зуся говорить». При цьому він посилався на те, що тільки Бог може говорити про Себе «Я», як сказано в першій з Десяти заповідей: «Я — Господь, Бог твій».

У хасидських оповіданнях раббі Зуся постає як праведник, який сприяв каяттю багатьох тисяч грішників. Він зізнавався в своїх як би гріхах і недостойних вчинках перед іншою людиною, яка теж була не без гріха, і таким чином приводив співрозмовника до покаяння.

Раббі Зуся був відомий своєю відданістю Всевишньому. Алтер Ребе говорив про нього: «Його трепет був настільки великий, що навіть на Небесах це сприймалося, як диво». Раббі Зуся демонстрував незрівнянні приклади агават Ісроель, любові до євреїв, багато сил віддав звільненню полонених. Він також славився своїм глибоким емоційним підходом до молитви і доброчесністю. Саме раббі Зуся дав Алтер Ребе свою рекомендацію на книгу «Танія».

Розповідають, що незадовго до смерті він сказав: «Коли я постану перед небесним судом, ніхто не запитає мене:» Зуся, чому ти так і не був Авраамом, Яковом або Моше? «Мене обдивляться і запитають:» Зуся, чому ти не був Зусей? »

Помер раббі Зуся 2 швата 5560 року або 17 січня 1800 року від хвороби і був похований біля свого вчителя рабі Дов-Бера з Межиріча. Спочатку на його надгробній плиті було написано: «Тут лежить цадик … який служив Всевишньому в любові, з радістю переносив страждання і повернув багатьох до каяття». Пізніше її переробили і написали просто: «Ребе Зуся».

Що випливає зі сказаного? Тора говорить: «Вас не просять використовувати таланти, яких у вас немає. Ви їх не маєте. Але таланти, які у вас є, ті, що дав вам Бог, все найкраще у вас, ви повинні присвятити служінню Всевишньому». І коли пожертвувано Богу з кращого, що є, «весь тук», Він воздасть все найкраще — і матеріальне, і духовне!

Комментарии закрыты