Одного разу раббі Менахем-Мендел з Коцка запитав раббі Якова з Радзіміна: «Яків! З якою метою була створена людина?» І той відповів: «Людина була створена, щоб виправити свою душу, для самовдосконалення». І сказав цадик з Коцка гучним голосом: «Хіба цьому вчив нас ребе з Пшісхі, Яків? Призначення людини — підняти небо!» Чув їх раббі з Борисова й уклав: «Обидва мають рацію! Ми бачимо, що головне призначення створення людини — проявити Божественну присутність в цьому світі …»

У ці дні починається новий річний цикл читання Тори. У першій тижневої главі Брейшит, де розповідається про створення світу і людини, про гріхопадіння Адама і життя перших поколінь людей на землі, ми знайомимося з історією Каїна і Хевеля, про те, як брати принесли свої перші жертвопринесення. І чому ж Всевишній прийняв дар Хевеля і відкинув жертву Каїна? Про те, як Каїн затаїв образу на брата і хотів тільки одного: помститися йому. Дізнаємося, що Каїн не послухав попередження Всевишнього, не захотів подолати в собі зле начало, убив брата і не побажав зізнатися в цьому перед лицем Всюдисущого і покаятися в скоєному. І тут відбувається найдивніше … Тора говорить нам про те, що Бог стає на захист Каїна і робить так, що ніхто не може його вбити.

Чому Бог захищає Каїна? Адже вбивця заслуговує смерті. Чому ж Бог простив Каїна і навіть подбав, щоб ніхто не заподіяв йому ніякої шкоди? Це здається тим більш дивним, коли в наступному розділі Ноях ми читаємо слова Тори: «Хто проллє кров людську, людиною кров його пролита буде, бо в образі Божому створив Він людину».

Чим же заслужив Каїн настільки особливе ставлення? Мідраш наводить слова Каїна, який покладає провину за свій гріх на самого Всевишнього. Це звучить досить по-дитячому: «Якби Ти прийняв мою жертву так само, як і його, то я б не заздрив йому». Чому ж Всевишній не карає Каїна? Охороняє його і попереджає про покарання того, хто зачепить братовбивцю? Відповідь на це питання ми зможемо знайти. Вона написана в тому ж мідраше декількома словами раніше: «Каїн сказав: Господи, я не знав і ніколи не бачив вбивство. Хіба я міг знати, що він помре від мого удару каменем?»

Таке може статися кожен день з будь-якою людиною. Хтось по-дружньому хлопне приятеля по плечу або злегка штовхне, і раптом трапиться зовсім несподіване. Під час сварки, за якою послідує бійка, людина може вдарити, але у неї немає наміру вбити, не дай Бог. Саме це і сталося з Каїном. Чому ж нас вчить ця історія? Трапляється, що люди завдають біль іншим, не усвідомлюючи цього. Вони, наприклад, не відають, що слова, які вони говорять, роблять боляче іншій людині. Вони просто не бачили такі речі раніше, тому не знали, що так говорити або чинити не можна.

Це на пряму стосується і духовного життя! Не можна звинувачувати єврея, що виріс в нерелігійній сім’ї, в тому, що він не знає Тори і не дотримується заповідей. Адже він не бачив цього раніше у своєму житті, звідки ж йому знати, як треба поводитися за єврейськими законами. Більш того, вдома він не отримав розуміння важливості дотримання законів Тори і виконання заповідей. Тому навіть тоді, коли на його шляху зустрічається людина, яка розповідає йому про суботу і правила кашрута, він сприймає це як щось нове, незрозуміле. Будь-який єврей, що виріс без єврейського виховання, опиняється в положенні онус , тобто «примушений» під страхом смерті відійти від іудаїзму. Згідно єврейським законам, такі люди не підлягають покаранню за свої проступки. Любавічський Ребе в одній зі своїх бесід пояснює, що цих євреїв можна віднести до тінок шенішба, «полонені діти» — вирвані зі звичного середовища в свідомому віці і виховані неєвреями. І цитує Рамбама: «Він не дотримується шляхів виконання заповідей тому, що він як примушений. І навіть якщо надалі почує він про те, що народився євреєм, і познайомиться з євреями і їх законами, все одно подібний до примушеного. Так як виховували його на неєврейських уявленнях. І тому коли ці «полонені діти» виконають хоча б одну заповідь — це дуже важливо і дороге Всевишньому».

Отже, перебуваючи в самому початку циклу читання Тори, на початку єврейського року, нехай кожен єврей, усвідомлюючи призначення людини в цьому світі, додасть до виконуваним їм самим заповідям ще одну, і допоможе іншому єврею почати виконувати хоча б одну заповідь! Почнемо жити з Брейшит — з початку!

Комментарии закрыты