На цьому тижні починається вивчення книги Дварим, яку Моше написав за 5 тижнів до своєї смерті.

Друга її назва — Мішне-Тора, Повторення Закону, тобто вона займається в основному повторенням того, що відбулося з народом Ізраїлю протягом останніх 40 років. Глава Дворим починається зі слів: «Ось промови, які проголошував Моше всьому Ізраїлю …» Де ж Моше говорив ці слова? «На березі Йордану». Поки все начебто ясно, але ось Тора продовжує список місць, і стає не зовсім зрозуміло, чому згадуються «степ, проти Суфа, Паран, Тофель і Лаван, і Хацеройс, і Ді-Заав», а також Хорев, гора Сеір і Кадеш -Барнеа. Раші пояснює: «Тому що ці промови викривальні і тут перераховані всі місця, де вони гнівили Всюдисущого, він говорив, не називаючи відкрито, і вдався до вказівки непрямої з поваги до Ізраїлю».

З цього коментаря слідує, що Моше хотів нагадати народу Ізраїлю про його неправильну поведінку, але з іншого боку, він не хотів занадто ганьбити їх. Так що Моше вчинив так, як робить кожен люблячий батько, коли нагадує синові про проступок та, в той же час, не хоче збентежити його. Він каже: «Я сподіваюся, що на цей раз ти не будеш вести себе так, як в минулій поїздці». Зовсім не потрібно розповідати синові, що саме сталося тоді, тому що дитина відмінно все пам’ятає, і, отже, немає необхідності бентежити її. Мета — просто переконатися, що син не повторить знову свої помилки.

З тієї ж причини Моше нагадав євреям назви місць, де вони гнівили Господа, і цього було досить, щоб вони зрозуміли, що саме мається на увазі. Раші в своїх коментарях детально показує, що назви місцевостей містять в собі вказівки на гріхи, і Любавичський ребе задає практично те ж питання, що і раббі Йєуда бен Бсейра в Талмуді: «Чому Тора приховує, а Раші відкриває?»

Ребе пояснює, що обережність, з якою Тора приховує ім’я того, хто «збирав дрова» і говорить про нього натяками, була потрібна особливо за часів Моше, коли дочки Цлофхада ще були живі, і не можна було їх відкрито ганьбити. І навіть кілька поколінь по тому, можливо, ще були живі люди, які знали історію своєї сім’ї, і про те, що походять вони від дочок Цлофхада. Проте після 1500 років після історії в пустелі, коли писався Талмуд, вже було цілком дозволено називати речі своїми іменами. Крім того, це пояснює багато інших оповідань в Торі і допомагає зрозуміти загальну картину того, що сталося в пустелі.

Те ж саме можна сказати про главу Дварим. Коли Моше-рабейну говорив з синами Ізраїлю, то він не хотів бентежити своїми докорами тих, хто стояв перед ним, а тільки прагнув нагадати їм про події, в яких їхні батьки брали особисту участь. Але більш, ніж через 2000 років після цього Раші вже мав повне право і навіть повинен був роз’яснити всі натяки, щоб можна було краще зрозуміти сенс цього вірша.

… Розповідають, що в перші дні Війни Судного дня прем’єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр зателефонувала Генрі Кіссінджеру і попросила, щоб Америка надала єврейській державі термінову допомогу зброєю і боєприпасами. Коли Голда відчула, що поставка затримується, вона звернулася до почуттів Кіссінджера, сказавши йому, що він, як єврей, зобов’язаний допомогти Ізраїлю, інакше буде відчувати себе винуватим при несприятливому повороті подій. Кіссінджер відповів: «Дозвольте мені Вам дещо пояснити, пані Голда. Я, перш за все, державний секретар. І тільки потім я єврей». Голда одразу відповіла: «Все в порядку, Генрі, на івриті ми читаємо справа наліво».

Дійсно, саме в заслугу Кіссінджеру можна поставити близько тисячі тонн зброї, боєприпасів і військового спорядження, які відправлялись тоді кожну добу в Ізраїль повітряним і морським шляхом. Бюджетні асигнування на цю термінову допомогу для єврейської держави склали понад 2 мільярди доларів в цінах 1973 року . Сьогодні ця сума відповідає приблизно 11,5 мільярдам.

На додаток до цього треба згадати і про кількість євреїв, які вибралися з-за «залізної завіси» в період правління того самого уряду, в якому Генрі Кіссінджер був держсекретарем.

Ребе любив цитувати книгу Сіфрей, де говориться, що якщо у людини випала з кишені монета і її знайшов бідняк, якому це врятувало життя, то вважається, що ця людина дала цдаку, хоча вона, можливо, і не знала, що втратила монету. Тому що в іудаїзмі відіграє роль не стільки те, що говорите або обіцяєте, скільки те, що робите насправді. Людину оцінюють не за словами, а за вчинками, як сказано: «Головне — це дія».

Комментарии закрыты