У тижневій главі Лех Леха розповідається про першого єврея — праотця Авраама. Глава починається словами: «І промовив Господь до Аврама: вийди зі своєї землі, і від родини своєї, і з дому батька свого до краю, який Я тобі покажу». І в нагороду за це Всевишній обіцяє Аврааму: «І народом великим тебе Я вчиню, і поблагословлю Я тебе, і звеличу ймення твоє, і будеш ти благословенням…»

Мідраш наповнений описами достоїнств Авраама, оповідями про його пошуки Єдиного Бога — Творця Світу і тим, як він переконував кожного служити Всевишньому, нерідко піддаючи себе навіть смертельній небезпеці.

Слід зрозуміти, чому першим описом величі праотця є слова: «І промовив Господь до Аврама: вийди зі своєї землі…» Тут Тора вчить основам основ іудаїзму, а саме тому, що, нічого не розповідаючи про праведні діяння Авраама, вона починає розповідь про нього з веління Всевишнього, зверненого до праотця. Авраам був першим євреєм, і те, що перша згадка Тори про нього як про посланцЯ Творця зв’язується з Божественним велінням, — розкриває значення і винятковість Авраама і всього єврейського народу, а також кожного єврея окремо.

Сила, гідність і винятковість кожного єврея, як і праотця Авраама, полягають в тому, що Творець вибрав євреїв з усіх народів і дав їм свої заповіді. Єврей не є просто Божественним створінням в цьому світі. Він не такий як усі істоти тому, що пов’язаний з безмежним Творцем. В цьому і полягає його велич і обраність.

До тих пір, поки Авраам служить Богу за своїм розумінням і ініціативою, всі його дії, навіть найбільш піднесені і самовіддані, всього лише дії «Божої тварі», людини, обмеженої в своїх можливостях. Але одного разу Бог звертається до нього і каже «вийди зі своєї землі…» — і Авраам набуває нової сутності. Тепер він не обмежена у своїх можливостях людина, тепер він виконує «міцву» і у нього виникає зв’язок з Творцем. Саме це хоче підкреслити Тора, не розповідаючи нічого про Авраама до того, як він отримав перше повеління Всевишнього і виконав дану йому заповідь піти з землі своєї.

Який висновок можна зробити для себе, читаючи главу Лех Леха? Тора вчить: виконуючи всіма силами душі веління Всевишнього, євреї можуть приліпитися до Нього. Саме це говорить Господь до Авраама: хоча до сих пір у тебе були благі наміри, високі чесноти і глибоке розуміння, твоя країна, твоя батьківщина, дім твого батька — йди від усього цього. Відірвися і піднімайся вище всіх цих хороших, але обмежених речей! Бо незважаючи на те, що вони високі, це просто твої обмежені діяння, твої обмежені якості, твоє обмежене людською природою розуміння.

Піди «до краю, який Я тобі покажу», виконуй накази, які даю тобі Я — безмежний Владика. І з’єднуючись зі Мною через виконання Моїх заповідей, ти станеш воістину великим. Не тільки щодо інших творінь, але великим в істинному розумінні: «І народом великим тебе Я вчиню, і поблагословлю Я тебе, і звеличу ймення твоє, і будеш ти благословенням…»

Комментарии закрыты