На цьому тижні Тора відкриває главу Лех Лэхо…

Глава Лех Лэхо знайомить з прабатьком Авраамом. Відкривається глава Лех Лэхо велінням: «і сказав Господь до Авраама:» Іди з землі твоєї батьківщини і з дому батька твого на землю, яку тобі покажу»….

Виходячи з правила про вічність Тори і актуальність її положень в будь-який час в будь-якому місці, ми розуміємо, що ці слова виражають неминуще веління для кожного.

Наказ «йди» — Лех Лэхо вчить: перше і головне, що потрібно — це йти, бути завжди в змозі рухатися вперед, до прогресу, до духовного зростання. Проте подальший хід подій, про які йдеться в тижневій главі, здавалося б, доводить протилежне: «І був голод на тій землі, і спустився Авраам до Єгипту, щоб там перебути, бо важкий голод на землі». Авраам був змушений покинути землю Ізраїлю, і Тора називає це словом «йєріда» — спуск, рух вниз.

Зійшовши в Єгипет, Авраам піддав себе і свою дружину важкому випробуванню: «І взята була жінка в дім фараона …» І хоча насправді Всевишній захистив Сару, і, як сказано в «Мідраше Танхума», фараон навіть не торкався неї, сама по собі ця подія була кроком назад, відступом. Але чому ж вона йде за щойно даним наказом «йди!» і входить до глави, назва і суть якої укладено в словах Лех Лэхо, що мають на увазі перехід від однієї висоти до іншої — тобто сходження?!!

З цієї ж точки зору можна розглядати сходження Авраама до Єгипту. На перший погляд, це, дійсно, крок назад, але по суті своїй такий спуск є частиною підйому, виконання заповіді «йди!». Метою зішестя було піднятися ще вище, як це і сталося: «І піднявся Авраам з Єгипту, він і його дружина, і все, що йому належало …. грузні дуже стадом, сріблом і золотом …»

Коли ми сьогодні дивимося на світ, в якому живемо, і бачимо, що тьма огортає його все більше і більше з кожним днем, охоплює відчай. «Як подолати цю темряву і освітити мир світлом заповідей?» — запитуємо себе. Відповідь на це питання дає історія сходження Авраама до Єгипту. Тільки зовні ця ситуація виглядає як падіння. Однак, за внутрішньою суттю своєю, вона виявляється благословенням. Адже врешті-решт Бог керує світом, і тому навіть цей спуск є частиною підйому, і через нього світ підноситься і очищається, хоча ми і не бачимо цього.

Призначення цієї великої темряви — досягти великого світу, повного позбавлення.

Комментарии закрыты