Коли Маккавеї увійшли в осквернений греками Храм, то там знайшовся лише один глечик з маслом, запечатаний печаткою первосвященика, і було в ньому масла всього лише на один день горіння. Але сталося диво! І запалювали свічки в Храмі від цього масла вісім днів! На згадку про це єврейські мудреці встановили свято Ханука, звелівши запалювати свічки і читати пісні хвали й подяки. Сьогодні кожна єврейська дитина знає, з якого приводу святкується Ханука! І всі пам’ятають про чудову перемогу Ієуди Маккавея і його воїнів над грецькими тиранами в II столітті до нашої ери.

Єврейська історія багата на чудеса, але не всі вони удостоїлися того, щоб в пам’ять про них було встановлено свято. Безперечно, якби євреї вирішили відзначати всі чудеса, які з ними відбувалися з волі Всевишнього, то життя перетворилося б в одне суцільне свято! Тут логічно запитати: чому мудреці вважали, що чудо Хануки потрібно святкувати більше, ніж інше?

Згадаймо про те, як багато разів здавалося, що саме вогонь знищить єврейський народ, і всі боялися думати про те, що буде … Але також згадуємо і «терен, що не згорає», коли Всевишній відкрився Моше в перший раз:

«І побачив він, аж ось один терен горить вогнем, але вогнем не поглинається». Мідраш пояснює: » Всевишній показав це Моше, тому що той подумав, що Єгипет погубить Ізраїль. Всевишній тим самим сказав, що як кущ горить, але не згорає, так і єгиптяни не зможуть знищити синів Ізраїлю «, що немає в світі вогню, який може знищити Ізраїль.

У Ханукального чуда та ж ідея: вогонь горить, але не може поглинути речовину, що спалюється. Світильник горів цілих вісім днів, але вогонь не зміг винищити все масло, яке є символом душі, це і було причиною, по якій мудреці вирішили встановити свято на честь чуда Хануки, адже чудо це не було обмеженим у часі. Це чудо, яке триває й донині. Скільки б народів і урядів не намагалися спалити будинок Ізраїлю, всі на власні очі переконуються, що «терен вогнем не поглинається». Народ Ізраїлю живе і буде продовжувати своє існування. Завдяки особливому зв’язку зі Всевишнім, єврейський народ стає все сильнішім!

І ще одна дуже важлива відмінність Хануки від інших свят — Ханука відбувається поза домом! Світло Хануки виходить за поріг будинку, тому що мета цього свята сповістити про чудо!

Що ж треба робити під час Хануки? Запалювати свічки, щоб освітити мир навколо. У цьому полягає призначення кожного єврея — бути світлом для народів, нести світло Всевишнього людству!

Комментарии закрыты