Глава Ноах починається словами «Ось породжені Ноахом …» Відповідно до простого змісту цих слів, далі мало б слідувати перерахування імен синів Ноаха. Однак Тора говорить інакше: «Ось породжені Ноахом: Ноах людиною праведною, цілісною був у своїх поколіннях; з Богом ходив Ноах». Таким чином Тора говорить про те, якою людиною був саме Ноах і які були його діяння. І тільки після цього, в наступному вірші Тора повідомляє: «І породив Ноах трьох синів: Шема, Хама і Йефета».

Викликає здивування такий порядок повідомлення інформації: збираючись розповісти про «породжених Ноахом», Тора починає з його справ, а потім переходить до синів. Для усунення цього здивування скористаємося коментарями Раші: «Згадавши про нього, Писання повідомляє про нього похвальне, як сказано:» Пам’ять про праведного для благословення «. Тому Тора, сказавши про Ноаха, відразу віддає йому хвалу,» для благословення «. Тобто, згадуючи ім’я цадика, потім треба благословити, прославити його.

У другій частині свого коментарю до того ж віршу Раші дає ще одне пояснення: «Головне зі створеного у світі праведниками — це їх добрі справи». Головні «діти» праведників, те, що вони створили у світі і залишили в ньому, — це їхні добрі справи, заповіді і самовіддані вчинки, які вони зробили в ім’я служіння Всевишньому. Тому коли Тора пише «Ось породжені Ноахом» — вона говорить про ті добрі справи, які цей праведник зробив в цьому світі: «Ноах людиною праведною, цілісною був у своїх поколіннях; з Богом ходив Ноах».

Наведені коментарі Раші є найціннішими вказівками, які всі батьки, кожні тато і мати, зобов’язані використовувати в справі виховання підростаючих поколінь. Раші формулює два основних положення по вихованню.

Перше: треба виховувати дітей з самого раннього дитинства так, щоб кожного разу при вимовленні імені праведника їх душі наповнювалися теплими почуттями, захопленням і захватом. Улід за цим треба почати говорити про його велич і праведність, про те, як він служив Всевишньому, яким «праведним, цілісним був в своїх поколіннях». Слід розповідати про велич цадика не тільки в духовній сфері, а й про його праведну поведінку в житті мирському, повсякденному. Так, Ноах був бездоганним кожен день, у всіх справах і вчинках, не тільки під час молитви і при вивченні Тори, а й за їжею і питвом, навіть у години, присвячені мирським турботам.

Друге положення коментарю Раші «має на меті навчати тебе, що головне зі створеного у світі праведниками — це їх добрі справи». Раші каже, що виховання дітей повинне бути таким, аби вони відчули, що головні результати життя батьків — їхні добрі справи. Діти повинні відчувати, що їх добрі стосунки з оточуючими, поведінка у відповідності до заповідей, — це і є те, з чим їх батьки пов’язують свої найбільші надії. Таке виховання призводить до того, що діти цінують своїх батьків і тепло до них відносяться, отже, в повній мірі будуть виконувати заповідь «Шануй твого батька та матір твою».

Ми повинні поважати батьків не тільки відповідно до реального порядку речей, а й тому, що це воля Творця. Це підтверджує і той факт, що заповідь шанування батьків, яка дана єврейському народу на горі Синай, була написана на правій скрижалі, разом з основними заповідями про стосунки між людиною і Богом, наприклад: «Я — Господь, Бог твій». А не на лівій, де були поміщені заповіді про стосунки між людиною і іншими людьми: «Не вкради», «Не убий». Це пов’язано з тим, що заповідь шанування батьків в більшій мірі пов’язана з відносинами людини і Бога.

Таке виховання призведе до того, що вся сім’я — батько, мати і діти — будуть єдиним цілим, командою, яка об’єдналася, щоб йти разом однією, істинною, дорогою.

Комментарии закрыты