Одна з подій, що відбулася 17 тамуза, пов’язана з темою тижневої глави Пінхас, в якій Тора розповідає про різні види жертвоприношень. І першою серед них згадується корбан томід — постійна жертва. «Ось вогнепалима жертва, яку приносити вам до Господа: однорічних ягнят без вади, по два на день, для приношення всеспалення завжди. Одного агнця приготуй вранці, а другого агнця приготуй у післяполуденний час». Тора наказує щоранку починати жертвопринесення в Храмі з скоєння постійної жертви, а ввечері кров корбан томід повинна бути останньою, що окроплює жертовник.

Талмуд в кінці трактату «Сота» розповідає про війну в Єрусалимі, яку приблизно за 200 років до руйнування Другого Храму вели між собою два брати з династії Хасмонеїв. Всім відома історія Хануки і ім’я єврейського героя Ієуди Маккавея. На жаль, громадянська війна, про яку йде мова, відбувалася між двома його онуками Гірканом і Aрістобулом, які претендували на царський престол. Гіркан зі своїми прихильниками осадив Єрусалим, в якому закріпився Арістобул. Щоб здолати брата і розбити єврейську армію, яка перебувала всередині міста, Гіркан вдався до допомоги римських легіонерів.

Навіть в ті важкі дні обложені в Єрусалимі євреї і священнослужителі в Храмі хотіли продовжувати жертвопринесення, але у них не було овець для корбан томід. Талмуд розповідає, що єврейські воїни з армії Арістобула домовилися з одновірцями за стінами міста, щоб ті таємно постачали їм овець для принесення постійної жертви. Гроші спускали зі стіни, а натомість піднімали жертовних тварин. Можна тільки уявити, якій небезпеці піддавали себе євреї з того й іншого боку! Йшла громадянська війна, Єрусалим в облозі, але, не дивлячись ні на що, були сміливці, які не відмовлялися від виконання заповіді про постійну жертву!

І все ж серед захисників міста знайшовся зрадник. Один старий зумів якось повідомити солдатам, які тримали в облозі місто, що до тих пір, поки євреї мають можливість приносити жертви, нікому не вдасться їх перемогти. Наступного дня захисники міста зазвичай передали гроші, проте ті, хто тримав їх в облозі, порушили дане слово і поглумилися над ними, підклавши замість овець … свиню! Це сталося 17 тамуза. Розповідаючи про ці події, Талмуд говорить: «Скасована постійна жертва». В той день євреї не змогли виконати заповідь про корбан томід. Однак, чому ця трагічна подія вважається настільки серйозною, що її прирівнюють до розбиття Скрижалей і руйнування Храму?

По-перше, постійна жертва мала особливе значення. У Храмі відбувалися численні жертвопринесення, які коштували великих грошей. Та й взагалі, для того, щоб утримувати Храм і забезпечувати служіння в ньому коенів, потрібно було збирати пожертви від благодійників. Тоді, як і сьогодні, багаті сім’ї вносили багато грошей на здійснення жертвопринесення. Деякі з них фінансували поставки дров в Храм, інші давали гроші на вино, масло і так далі.

Але корбан томід не мала відношення до благодійних пожертв, тому що вона формувалася з фонду річного податку, що стягувався з євреїв. Півшекеля — такий був внесок кожного з синів Ізраїлю в загальнонародну скарбничку, що поповнювалась щорічно: «Багатий нехай не дає більше, а бідний — менше, щоб принести підношення Богу, аби викупити ваші душі». Саме ці гроші йшли на покупку овець для щоденного постійного жертвопринесення, в якому висловлювалися єдність і рівність всіх синів Ізраїлю перед обличчям Всевишнього. Кожен єврей був рівноправним учасником корбан томід.

У цій загальній рівноправності міститься найважливіший момент. Спробуйте запитати у євреїв, який з віршів Тори найкращим чином висловлює філософію життя. Деякі відразу скажуть: «Шма Ісраель». Інші процитують перші слова Тори «На початку створив Бог …» У Талмуді навіть є ціла дискусія: який вірш включає в себе всю Тору? Раббі Аківа сказав: «Возлюби ближнього свого як самого себе …» є великий принцип Тори. Бен-Азай сказав: «Ось родовід Адама …» включає в себе всю Тору «. Отже, Бен-Азай стверджує, що вірш «Ось родовід Адама в день створення Богом людини, в подобі Божому створив його» являє собою найважливіше повідомлення Тори. Того, що кожна людина, незалежно від кольору шкіри, приналежності до того чи іншого народу або релігії, створена за образом Божим, цілком достатньо, щоб її поважали, бо вона представляє Бога в цьому світі.

У вступі до збірки талмудичних мідрашей «Ейн Яаков» представлена ​​ще одна точка зору на це питання. «Бен-Зома сказав, ми знаходимо вірш, що містить більше, і звучить це так: «Слухай, Ізраїль …» Шимон бен Пазі сказав, ми знаходимо вірш, що містить більше, і звучить це так: «Одного агнця приготуй вранці…» Став один з найрозумніших мудреців і сказав: «Закон — як думка Шимона бен Пазі».

Це, на перший погляд, не дуже зрозуміло. Суперечка між раббі Аківой і Бен-Азаєм здається цілком логічною. Ясно, що можна сперечатися про те, який вірш є найважливішим: «Возлюби ближнього свого як самого себе», «Ось родовід Адама …» або «Слухай, Ізраїль». Однак, чому корбан томід стає до цього ряду і навіть вважається більш важливим?

Постійне жертвоприношення символізує основу основ, яка вічна і незмінна. Є жертви, які приносять тільки в певні дні або свята. Корбан томід здійснюють щодня — в звичайний день чи в святковий, літній або зимовий, мирний або воєнний, навіть в Йом-Кіпур! Постійна жертва символізує ідею послідовності, постійності, вічності.

Секрет виживання єврейства криється не в святах і особливих радісних днях, а в повсякденній рутинній, деякі навіть скажуть — нудній, роботі щодо точного виконання однієї і тієї ж заповіді. Ця робота не терпить ніяких нововведень і робиться без особливого ентузіазму, але насправді саме в ній проявляється послідовність і прийняття ярма Небес. Корбан томід символізує саме цю впертість, з якою в будь-якій ситуації і не дивлячись ні на що, євреї виконують заповіді ….

Любавичський ребе каже, що саме така поведінка приносить особливе задоволення Всевишньому: «Задоволення переді Мною від того, що Я вам заповів, і воля Моя виповнюється».

Комментарии закрыты