У тижневій главі «Шмот» Тора розповідає про те, як сини Ізраїля стали рабами в Єгипті, і починається цей опис так: «І встав новий цар над Єгиптом, який не знав Йосефа». На перший погляд нічого в цьому вірші не вимагає особливого пояснення: в Єгипті новий фараон, який не відав про Йосефа, сина Якова-Ісраеля, і про його заслуги перед єгипетським народом. Раші пояснює так: «Робив вигляд ніби не знав його», тобто відмовився визнавати заслуги Йосефа перед собою і своїм народом.

Любавичський Ребе відзначає дві існуючі протилежні думки у мудреців і розбирає, що лежить в основі розбіжностей між двома великими мудрецями Равом і Шмуелєм, представниками першого покоління укладачів Талмуда, амореїв, мудреців, що стоять на чолі найбільших в Вавилоні йешив в Сурі і Негардїї. Їх дискусії складають основу вавилонського Талмуда. Можна сказати, що основним заняттям Рава були закони, що визначають відносини між людиною і Творцем, а головною справою життя Шмуеля — закони відносин людини і його ближнього. Обговорюючи питання про «нового фараона», що закликав єгиптян «Давайте примудримся проти них», треба визначити, до якої області віднести злодіяння фараона, що поневолив синів Ізраїлю підневільною працею.

Діти Ізраїлю разом з Яковом спустилися в Єгипет і добровільно віддали себе під владу фараона. Наш праотець Яків прийняв правління фараона і навіть віддавав йому почесті. Йосеф зробив великий внесок у процвітання єгипетської нації в цілому і багато зробив для утвердження влади самого фараона зокрема. В такому аспекті можна сказати, що злодіяння фараона стосуються сфери відносин між людьми, а перед Творцем правитель Єгипту не завинив. Так, звернувши вільних людей на рабів, він відносно Небес мав відмовку — євреї самі прийшли в його володіння, прийняли його владу, і він має право робити зі своїми підданими все, що йому заманеться. І саме цей прояв віроломства, нечуваної жорстокості і нелюдського поводження і був новою політикою фараона в ставленні до нащадків Йосефа. І саме про це говорив мудрець Шмуель.

Але протилежне твердження дає нам Рав, кажучи, що це був, дійсно, новий цар. І він не користувався всім, що було зроблено Йосефом для процвітання Єгипту, і не саме його владу визнали над собою сини Ізраїля. Але якщо цей фараон поводиться так нелюдяно з тими, хто задовго до його правління оселився на землях Єгипту, з синами Ізраїлю, то його настільки порочна поведінка порушує закони, що існують між людиною і Богом.

І в дійсності, ці два види порушень пов’язані між собою тісніше, ніж може здатися на перший погляд. І це видно на прикладі поведінки самого фараона, який насправді, звичайно ж, знав про Йосефа, але робив вигляд, що не знає, тому що не хотів бути вдячним йому і його нащадкам. А коли в подальшому Моше сказав фараону, що Всевишній послав його з закликом «Відпусти народ Мій!», фараон відповів: «Не знаю Всевишнього». Так невдячність до людини привела його до невдячності і запереченню Бога! Про це не варто забувати!

Комментарии закрыты