Щорічно в «Севен Севенті» (штаб-квартирі хасидського руху Хабад, розташованої в будинку №770 по Істерн в нью-йоркському районі Краун-Хатс) проводиться Всесвітній з’їзд шаліахов (посланників) Любавичського Ребе. Рік тому рабин з Південної Африки розповів гідну уваги історію, яка сталася в його громаді. В одну із субот, у другій половині дня в молитовному залі «Бейс — Хабад» (дослівно — «будинок Хабаду», так називаються синагоги і громадські центри, які посланці Ребе відкривають по всьому світу) залишилося зовсім небагато людей. Несподівано з шумом розчинилися двері, і в приміщення увірвалися троє озброєних зловмисників!
Всіх присутніх охопив крижаний страх. Нападники відразу ж визначили шаліаха як керівника громади, і один з них, направивши на нього свій пістолет, тримав його на прицілі довгих десяти хвилин, що здалися рабину цілою вічністю. Тим часом двоє інших нальотчиків перевірили кишені всіх присутніх і стали обшукувати приміщення, щоб знайти гроші і коштовності.
Невдалі грабіжники погано підготувалися до нальоту. Зовні «Бейс — Хабад» виглядав дуже багато, це і привернуло увагу злочинців. Однак увійшовши всередину, вони виявили лише стільці та столи, на яких стояли тарілки з залишками чолнта. Коли ватажок зажадав грошей, рабину довелося дати йому урок за законами шабату, сказавши, що євреї в суботу навіть не доторкаються до грошей, тоді бандит зажадав мобільний телефон, і знову довелося пояснювати, що євреї в суботу не користуються жодними електронними приладами. Грабіжники пішли, спіймавши облизня.
Багато хто запитував рабина, чому він не покинув неблагополучний район і не перебрався кудись в більш безпечне місце. Він відповідав: «як правило, хасиди не рятуються втечею, а посланники Любавичського Ребе тим більше не тікають від відповідальності. І весь час, поки в цьому місці живуть євреї, поруч має бути людина, яка зможе подбати про їх духовні потреби».

У 1976 році Любавичський Ребе відправив велику групу своїх посланців в Землю Ізраїлю. Серед них були і неодружені хасиди, і батьки сімейств. Сімейні оселилися в Цфаті, а холостяки — в Єрусалимі. Це було всього через пару років після закінчення Війни Судного дня, коли ситуація в країні була дуже напруженою, мир і безпека балансували на межі крихкої рівноваги. Особливо це відчувалося в цих двох містах. Знаходилися люди, які висловлювали сумнів у розумності і виваженості даного кроку: мовляв, чи варто ризикувати, посилаючи людей туди, де так неспокійно?! Ребе, розмовляючи з посланниками, сказав, що бере цю місію «на себе і на свою шию», тобто несе за це особисту відповідальність. Подібна ситуація, в якій людина покладає на себе весь тягар відповідальності, зустрічається в Торі досить часто.

В тижневій главі «Толдот» однією з головних тем є історія з благословенням синів нашого праотця Іцхака. Відчуваючи наближення смерті, Іцхак закликав до себе Ейсава і сказав йому: «Ось і постарів, не знаю дня смерті своєї. І нині виготов ж твої знаряддя, твою перев’язь і твій лук, і вийди в поле, і злови мені здобич. І приготуй мені страви, як люблю, і принеси мені, і я буду їсти, щоб благословила тебе душа моя, перш ніж я помру». Дружина Іцхака Рівка, почувши цю розмову, не змогла залишитися байдужою. Вважаючи, що благословення батька повинен отримати Яків, тим більше що він викупив у свого брата первородство, Рівка запропонувала синові скористатися тим, що в старості Іцхак осліп, і принести йому їжу замість Ейсава, а потім отримати благословення. Яків злякався і запитав у матері: «Бути може, обмацає мене мій батько, і буду в очах як би обманщиком, і викличу я на себе прокляття, а не благословення». І сказала йому мати у відповідь: «На мені твоє прокляття, син мій!»

Раббі Шмуель бен Меір, один з авторів коментаря «Тойсфойс» до вавилонського Талмуду, пояснюючи цей вірш, додає: «Олай  веаль цаворі» — Рівка взяла на себе повну відповідальність за все, щоб не сталося. І Всевишній допоміг Якову отримати благословення батька. А після того, як все з’ясувалося, Іцхак підтвердив вчинене і благословив його по добрій волі: «Також нехай благословенний буде!»

Природа людська така, що коли справа доходить до громадських інтересів, люди, як правило, не хочуть брати на себе тягар відповідальності. Вони кажуть: «Чому саме я повинен займатися цією проблемою? У суспільстві є багато талановитих людей, які набагато розумніші і успішніші за мене! Навіщо мені, так би мовити, «бігти попереду паровоза»? Любавичський Ребе вчить нас приймати все «на себе, на свою шию», не йти від відповідальності, а навпаки, свідомо і в повній мірі брати відповідальність на себе.

Досить часто при виникненні ситуацій, що вимагають діяти в інтересах іудаїзму або єврейського народу, з’являються думки про те, що вантаж, який треба звалити на себе, може виявитися непосильним і небезпечним, що на цьому шляху чекають нелегкі або, не дай Бог, трагічні моменти. Може трапитися, що хтось постраждає від таких дій, знайдуться ті, хто розсердиться на нас. Може бути, для виконання того, що треба зробити, потрібні значні кошти, яких немає. Можливо, що ці дії порушать весь звичний уклад життя, завадять власним заняттям або особистим справам. І все ж, незважаючи ні на що, треба поступати так, як вчить Ребе: сміливо брати на себе всю повноту відповідальності, «на себе і на свою шию». До такої міри, щоб, як пише Рамбам в кодексі «Мішне-Тора», «відчувати себе так, ніби весь світ зберігає рівновагу завдяки тобі, і будь-який твій вчинок може вплинути на долю всього всесвіту».

Комментарии закрыты