У дні святкування Рош а Шана в синагогах по всьому світу будуть звучати трубні звуки. За своєю природою шофар пробуджує почуття страху і побожного трепету. Його голос повинен надихати і застерігати. Рамбам пише: «Хоча веління сурмити в ріг в Рош а Шана — воля Всевишнього, і тому не потребує додаткового обгрунтування, воно містить в собі натяк. Трубний звук немов кличе: «Повстаньте від сну свого, пробудіться від дрімоти своєї, обміркуйте свої вчинки , поверніться до Всевишнього з каяттям і згадайте про Творця вашого. Не забувайте про істину в повсякденній суєті, занурені весь рік в марноту і нісенітницю, які не приносять користі і порятунку. Подбайте про душі ваші і виправте вчинки свої! І покине кожен з вас свій грішний шлях і задум недобрий». Призначення шофара — нагадати про підготовку до Судного дня.
Підтвердження цьому — слова пророка у Танахі: «Чи може народ не сполохатися, якщо протрубить в місті ріг?» Сьогодні про небезпеку, що наближається, попереджає сигнал тривоги — сирена. У минулі часи на сторожовій вежі сидів спостерігач, який першим дізнавався про небезпеку, що насувається: пожежу, напад ворогів або стихійне лихо. І тоді спостерігач сурмив, щоб попередити всіх.
В іншому вірші Всевишній говорить пророку: «Кричи на все горло, не стримуйсь, подібно шофару свій голос подай, і розповіси народові Моєму про їхню злочинність і дому Якова — про їхні гріхи». Голос пророка, що попереджає про злочини і гріхи, порівнюється з шофаром.
У Танахі також згадується про те, що шофар використовувався на війні для залякування ворогів. Але хасидизм, проаналізувавши всі згадані в Торі випадки сурмління в шофар, виявляє, що найчастіше воно пов’язане з радістю. Перший раз шофар згадується в розповіді про дарування Тори: «І було. На третій день з настанням ранку знялися громи та блискавки, і хмара важка на горі, і голос шофара сильний дуже. І затремтів увесь народ, який в стані». Це була дуже радісна і хвилююча подія для євреїв. Всевишній зробив народ Ізраїлю обраним і дав йому найдорожче — Тору.
Хасидизм пояснює, що Рош а Шана, будучи Днем Суду, також вважається і днем коронації — адже в цей день коронується Всевишній як Владика світу, так сказано в молитвах до свята: «Прав усім світом на славу Твою». Це прохання до Бога з’явитися і показати всім, що Він — Правитель Всесвіту. А на коронації прийнято сурмити в труби.
Любавичський ребе відзначав, що в день коронації короля або інавгурації президента глава держави проголошує амністію для ув’язнених, робить народу всілякі подарунки тому, що це день радості. І якщо Рош а Шана є днем коронації Царя світу, то в цей день Господь милує і дарує хороший і солодкий рік, потомство, життя і їжу в удосталь.
… Радісна подія, на яку вже багато тисяч років очікує народ Ізраїлю, — це прихід Мошиаха. Так говориться про це: «Тоді уста наші наповнилися радістю, язик наш — співом». «І буде в цей день засурмлено в великий шофар». Прозвучить шофар Мошиаха, що сповістить про загальне Спокуття і принесе вічну радість. Нехай це трапиться скоріше.