В системі цінностей жителів Півдня України на першому місці — свобода. Про це говорили на презентації результатів загальнонаціонального опитування, організованого Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Перше дослідження з даної теми проходило у 2016 році. Наразі, ці два роки показали, що українці цінують свої права і свободи, хоча й не дуже обізнані щодо них. Детальніше про захід далі у нашому сюжеті.
Право на життя та свобода — найголовніша потреба жителів України. Про це говорять результати дослідження «Що українці знають та думають про права людини». Кожен другий респондент обирає свободу. Що ж до Півдня країни, то 92% мешканців вважають найважливішим правом — право на життя. У зв’язку з цим, обговорювався також вплив збройного конфлікту на сприйняття прав людини.
Тетяна Печончик, голова ГО “Центр інформації про права людини”
Такий високий пріоритет надання свободі, він вищим є тільки в регіоні Донбасу, де 3/4 населення, 74% опитаних зазначили, що вони готові терпіти навіть труднощі й скруту, але вони все таки не віддадуть своїх прав і свобод. І це показує вплив конфлікту. Тому що, коли людина опиняється перед ризиком втратити безпосередньо всі свої основні права і свободи, то вона розуміє на скільки це важливо.
В Південних регіонах України мешканці виявилися досить песимістичними. За 5-бальною шкалою політичні, громадянські, культурні, соціально-економічні та екологічні права мають оцінки нижче 3 балів. Аналітик дослідження стверджує, що такі результати є показником того, що громадяни не відчувають ніяких змін, порівняно з 2016 роком. Хоча права, за його словами, стали дотримуватися краще.
Андрій Сухарина, Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва
Якщо ми говоримо саме про Південний регіон, тут потрібно усвідомлювати, що оцінки в Південному регіоні є дещо нижчими, ніж загалом по Україні. Вони, насправді, можуть навіть бути вищими, ніж в центрі, але від середньо українських вони є нижчими. І це говорить про те, що люди на півдні більш песимістично налаштовані до того, як відбувається ситуація з правами людини, і загалом, зі справедливістю.
Також, Південні регіони володіють найбільш небезпечною тенденцією. Більше половини опитуваних нічого не роблять, в разі порушення своїх прав, адже кажуть, що в ніяке правосуддя вже не вірять.
Світлана Колишко, координатор проекту Програми розвитку ООН в Україні
Ця, насправді, тенденція є дуже небезпечною при тому, що, якщо порівнювати той відсоток людей, які все ж таки намагалися захищати свої права і їм це вдалося, на Півдні є таким самим, як і у всій Україні. Тобто, тут немає якогось розриву в тому, що на Півдні люди більше намагаються і в них нічого не виходить. Ні, на практиці ті, хто йдуть і намагаються захищати свої права, так само по Україні такий самий відсоток досягає успіху і такий самий не досягає успіху.
Говорили і про дискримінацію. За 2 роки кількість людей, що вважають це серйозною проблемою зменшилася: 2/3 респондентів заявили, що ніколи не стикалися з проявами дискримінації, а 23% вважають, що такої проблеми в Україні немає взагалі. Опитування було проведене у липні 2018 року. Усього було опитано 1998 респондентів в усіх областях України.