У кінці глави Аазіну сказано: «І Господь промовляв до Мойсея в той самий день так:« Зійди на цю … гору Нево … і побач землю Ханaaнa, яку Я даю синам Ізраїлю у володіння; І вмри на горі, куди ти входиш, і долучись до своєї рідні…». Всевишній просто велить Моше зійти на гору і там залишитися назавжди. Раші каже, що вираз «в той самий день» покликаний підкреслити, що це відбувається серед білого дня, на очах у всіх. Це означає, що Всевишній очікує опору з боку деякої частини громади, і не дивлячись на це, Він зробить те, що задумав.
Вперше зустрічається цей вислів в історії про потоп, де йдеться про вхід Ноаха в ковчег: «У цей самий день увійшов Hoаx і Шем, і Хам, і Йєфет, сини Hoаxа, і дружина Hoаxа, і три дружини його синів з ними в ковчег». Тора підкреслює, що вхід Ноаха в ковчег відбувався серед білого дня, хоча сучасники говорили, що не пустять його туди. Чому? Тому що Всевишній хотів залишити його в живих, щоб з нього міг початися новий світ. Не дозволивши Ноаху увійти в ковчег, вони допоможуть запобігти потопу. Але як вони стануть на заваді цьому? Раші пояснює: «Сучасники Hoаxа говорили:» Як тільки побачимо, що він входить до ковчегу, розіб’ємо ковчег, а його вб’ємо». А якщо немає ковчега, то не буде і потопу. Але їх план не вдався.«Сказав Святий, благословенний Він: «Я введу його на очах у всіх, і подивимося, чиє слово виконається», — цитує Раші мідраш і продовжує, — Всевишній захистив Ноаха, щоб ковчег не розбили: оточив його ведмедями і левами, і вони вбивали замисливших зло».
Вдруге вираз «в той самий день» використовується в розповіді про Вихід євреїв з Єгипту: «І було — в той самий день вивів Господь Ізраїлевих синів із єгипетського краю…». Єгиптяни стверджували, що вони не дозволять синам Ізраїлю піти, тому Всевишній виводив їх не як злодіїв, які крадуться вночі, а серед білого дня, сказавши: «Подивимося, хто їх зупинить».
У тижневій главі Аазіну вже в третій раз сказано «в той самий день», і тут це викликає певне здивування. Дійсно, в перших двох випадках зрозуміло, чому покоління потопу хотіло запобігти потопу і чому єгиптяни хотіли перешкодити народу Ізраїлю вийти з Єгипту. А що тут? Від кого Всевишній очікує спроб перешкодити відходу Моше, і як таке взагалі можливо?
Відповідь така: Всевишній очікував, що народ Ізраїлю спробує запобігти смерті Моше. Чому? «Тому що сини Ізраїлю говорили:»Клянемося: якщо взнаємо, що він збирається зійти на гору, не відпустимо його. Людина, яка вивела нас з Єгипту і розкрила для нас море, і звела нам ман, і навела для нас перепелів, і підняла для нас джерело, і передала нам Тору, — ми не відпустимо його».
Чому вони повинні себе так відчувати? Після того, як сини Ізраїлю дізналися про заповідь первінок, вся суть якої в подяці, вони повинні були зрозуміти: якщо заповідано дякувати фіговому дереву за перші плоди нового врожаю, то як же слід дякувати Моше за всі чудеса і добро, зроблене їм для свого народу! І якщо це так, то, почувши, що Всевишній звелів йому зійти на гору Нево і померти там, із вдячності вони зроблять все, щоб запобігти цьому. А як вони це попередять? Дуже просто: не дозволять Моше зійти на гору, і тоді цього не станеться…
Любавицький ребе також говорив, що у синів Ізраїлю була практична можливість скасувати указ тому, що коли євреї об’єднуються і звертаються до Всевишнього від щирого серця, вони мають право скасувати вирок Небес навіть після того, як він був підписаний. Ребе додає, що в самому виразі, як він написаний «і помре там Моше», був намір, щоб сини Ізраїлю посприяли своєю молитвою і проханнями скасуванню вироку.
Але насправді цього не відбулося, протидії не було. Чому? Можливо, відповідь на це на початку глави в пісні «Аазіну», яка була прочитана Моше в день його смерті.

Комментарии закрыты