На початку періоду Другого Храму народом Ізраїлю керували Великі збори мудреців. До їх складу входили останні пророки, а також найбільші праведники. Владу Великих зборів успадкував СанЕдрін — рада, що складається з 71 старійшини, на чолі якої стояли два мудреця: носІ (голова) та його заступник, ав бейт-дин (верховний суддя). Ці двоє лідерів називалися «зуг» (пара), а час їхнього правління отримав назву «період зугОйс».
Але одного разу в історії сталося так, що у єврейського народу було три керівника. Це сталося тоді, коли сини Ізраїлю вийшли з Єгипту. МошЕ-рабЕйну був безперечним лідером, але разом з ним значну роль в керівництві євреями відігравали первосвященик АарОн і пророчиця МіріАм, старші брат і сестра Моше. Як сказано: «Я вивів тебе з краю єгипетського і з дому рабства викупив тебе, і послав перед тобою Моше, Аарона і Міріам».
40 років єврейський народ йшов по пустелі і вижив завдяки трьом головним чудесам: мАну, що падав з неба, колодязю, що пересувався разом з ними, і хмарам слави, які супроводжували і захищали їх. Мудреці кажуть: «Три великих служителя було в Ізраїлю — Моше, Аарон і Міріам… Колодязь був заслугою Міріам, хмари слави — заслугою Аарона, ман — заслугою Моше».
Навіщо потрібні хліб і вода, розуміють всі, але яка роль хмар слави? РАші пояснює: «Мова йде про 7 хмар при переходах синів Ізраїлю: 4 хмари з чотирьох сторін, одна зверху і одна знизу, і одна перед ними, яка згладжувала височини і яри, що зустрічалися на їхньому шляху, і умертвляла змій і скорпіонів». Любавицький ребе в одній зі своїх бесід уточнює, що тут Раші вчить: була одна хмара, в завдання якої входило вирівняти шлях єврейського народу в пустелі і оберігати його від спеки та холоду. Але інші 6 хмар, названих «хмарами слави», були виключно «во славу Ізраїлю». Це схоже на те, як голова держави з’являється на публіці в супроводі кортежу — все це, щоб надати відповідні його рангу почесті. Так і в заслугу Аарона Всевишній дав синам Ізраїлю, «царським дітям», «почесний ескорт» з 6 хмар.
У свято СуккОт виконують заповідь 4-х видів рослин, що символізує єдність народу Ізраїлю. Є чотири типи представників народу Ізраїлю: ті, хто подібно етрОгу, володіють і ароматом Тори, і смаком до виконання заповідей; ті, хто, як лулАв, плоди якого солодкі, але не пахнуть, трохи вчили Тору, але водночас старанно виконують заповіді; ті, хто подібно до адАса, який прекрасно пахне, але неїстівний, добре знають Тору і вчать інших, але самі не стараються у виконанні її заповідей; ті, хто, як аравА, що не має запаху і неїстівна, і Тору не вчать, і заповідей не виконують. Усі вони повинні з’єднатися разом, і тільки тоді можливо виконання заповіді натілАт лулАв.
Свято Суккот дає сили жити в мирі один з одним, вчитися у Аарона-первосвященика любити мир і прагнути до миру. І тоді удостоїмося сидіти в хмарах слави, і ті хмари, які символізує суккА, будуть супроводжувати цілий рік. Веселого свята!
Комментарии закрыты