У главі Беаалотха описаний випадок прояву співчуття. Моше запитав у Бога, чому він повинен страждати від всіх домагань синів Ізраїлю: «Не можу я один нести весь цей народ, бо занадто важко для мене». Господь відповів йому: «Збери Мені сімдесят чоловіків зо старших Ізраїлю … і візьми їх до скинії заповіту, і стануть вони там із тобою. І Я нізойду, і буду говорити з тобою там, і візьму від духу, який на тобі, і покладу на них. І вони будуть нести з тобою тягара того народу, і не будеш нести ти один». Моше зробив, як звелів йому Всевишній. Серед тих, хто став пророками, були також Ельдад і Мейдад, які пророкували прямо в таборі. Дізнавшись про це, Ципора сказала: «Горе їхнім дружинам. Якщо їм потрібно пророкувати, то вони віддаляться від своїх дружин, як мій чоловік віддалився від мене ». Міріам, старша сестра Моше, була поруч з Ципорою і відразу ж звернулася до Аарона: «Хіба тільки з Моше говорив Господь? Адже також і нам Він говорив!». Раші додає від її імені: «Але ми продовжуємо жити повноцінним сімейним життям! Чому ж Моше розлучився зі своєю дружиною?»
Раптово Господь відкрився Аарону і Міріам і так сказав їм про Моше: «У всьому домі Моєму довірений він. Устами до уст говорю Я йому, і виразно, а не загадками, і вигляд Господній він дивиться. Чому ж не боялися ви говорити проти раба Мого, проти Моше?» Всевишній розгнівався на Аарона і Міріам, і стала «Міріам покрита проказою, як снігом». Аарон попросив Моше заступитися за неї. І Моше говорив Господеві, благаючи про зцілення сестри. Завдяки його заступництву, покарання Міріам було скорочено до семи днів, і потім вона зцілилася від прокази.
Моше помолився за Міріам: «І Моше заволав до Господа так:« О Боже! Зціли ж її!» Не говориться: «Моше благав», але «заволав». Бог запитав його, чому він кричить, і він відповів: «Володар світу! Я знаю, як сильно вона страждає, тому що пам’ятаю, як була вражена проказою моя рука». Мідраш нагадує про те, як на початку свого шляху, коли Бог явився йому в палаючому кущі і повелів піти і врятувати народ Ізраїлю, Моше намагався ухилитися від цієї місії, приводячи різні причини. Одна з них була: «вони не повірять мені». Всевишній відповів, що подасть йому знамення, якими він доведе, що Бог дійсно з’явився йому. Одне з них полягало в тому, що «сказав Господь до нього: «Поклади твою руку за пазуху». І поклав він руку свою за пазуху, і витягнув її, аж ось його рука покрита проказою, як снігом». Раші пояснює, що Моше захворів саме на проказу, тому що обмовив народ Ізраїлю, сказавши, що не повірять йому. Тепер, коли Моше побачив, що його сестра Міріам захворіла на проказу, він «кликав до Господа!». Це був крик душі! Він відчував її страждання, ніби захворів сам.
Завжди і всюди в світі, коли лунають протести проти дискримінації, першими відгукуються і приходять на допомогу євреї. Хто інший так само, як народ Ізраїлю у всіх поколіннях, страждав і продовжує страждати від дискримінації — антисемітизму? Коли ви дійсно переживаєте чужий біль, як свій власний, ви набагато полегшуєте страждання тої людини. Хворіти болем іншого — це і є справжня любов до ближнього!

Комментарии закрыты