Єврейська символіка різноманітна. Одним з найвідоміших єврейських символів весь світ вважає шестикутну зірку «Зірку Давида», яка прикрашає прапор Ізраїлю і логотипи різних єврейських організацій.

Але, є й інший, більш близький самим євреям символ — МЕНОРА.Тут ми підходимо до нашої тижневої глави  Беалотха. Тут, серед інших вказівок Всевишнього, розповідається про те, що Бог говорить Моше передати до Аарона веління про Менору: «Коли запалюєшь лампади, то до обличчя світильників будуть світити сім лампад».Мідраш розповідає, що Аарон був глибоко засмучений тим, що не зміг принести

дари разом з усіма главами  колін. Він звинувачував себе: можливо його сини досі не прощені за гріх золотого тельця? Коли Аарон побачив дари, які принесли глави інших колін в Мішкан, його охопило почуття гіркоти і глибокої печалі, що він і його коліно залишилися позаду всіх. Однак, пояснює Раші, «Всевишній заспокоїв Аарона, сказавши йому:«! Життям твоїм клянуся! Твоя доля краще їх  долі , адже ти запалюєшь вогні Менори! »

В одній із розмов Любавічечкій ребе, раббі Менахем -Мендел Шнеерсон, наводить слова Альтер Ребе про те, що Менора символізує Єврейської народ: «Спільність душ Ізраїлю називається « Менора », і є в ній сім світильників, які позначають сім ступенів в справі служіння Всевишньому »як Менора зроблена з одного цільного шматка чистого золота, так весь народ Ізраїлю є чистий золотий самородок. Як Менора виготовляється з декількох частин, а повинна бути з «цільного злитка золота викувана, від її основи до її квітки», так і весь народ Ізраїлю, і ті євреї, які стоять на рівні «основних» і ті, які знаходяться вгорі, на рівні «квітки» — всі складають одне єдине ціле. Народ Ізраїлю не коло  окремих людей, а  єдина сутність, всі діти Авраамові, Іцхака, Яківа. Авраам відчував, що мета його життя — освятити світ світлом віри в Єдиного Бога! Призначення кожного з синів Ізраїлю — бути світлом для народів.

….. Храмовий світильник, запалений Аароном, став найсвітлішим символом в єврейській традиції, а вогонь Менори, пройшовши через століття, знову і знову спалахує в полум’ї суботніх і ханукальних свічок, освячуючи духовний шлях для всього людства!

Комментарии закрыты