Чому для Бога так важлива радість? Це питання підводить до тижневої чолі Берешит, в якій йдеться про створення світу і про вінці творіння — Адама і Хаву. Бог помістив їх в Ган Еден і повелів не їсти плодів Дерева пізнання. Змій умовив Хаву спробувати, і вона їла, а також дала їсти Адаму. Бог явився і поставив Адаму ключове запитання «Де ти?.. Чому ти з’їв заборонений плід?» Адам звинуватив у всьому Хаву, а Хава перекинула відповідальність на змія. Тоді Творець покарав їх усіх.
Те, що людині доведеться працювати, не є чимось новим, що виникло після того, як вона з’їла плід Дерева пізнання. Адже на самому початку Творіння було сказано: «І взяв Господь Бог людину і помістив її в Ган Еден, обробляти його і охороняти його». Отже, з самого початку Бог створив людину для роботи, тому що праця не є покаранням — навпаки, Бог хотів, щоб людина була Його партнером у творенні. Всевишній навмисно створив недосконалий світ і хотів, щоб людина виправила його. Отже, хіба це покарання, що людині доведеться працювати на землі? Це частина плану, згідно з яким людина буде творити і отримувати задоволення від своєї праці. Мільйони людей стають вранці і біжать на роботу, їм це подобається, це доставляє їм величезне задоволення, і зовсім не схоже на покарання.
Але Всевишній не просто сказав людині, що вона буде багато працювати, Він сказав: «Проклята земля через тебе, в муках будеш їсти від неї всі дні свого життя». Гріхопадіння першої людини принесло в цей світ ацвус — печаль, скорботу, душевні страждання, яким сьогодні придумали багато назв: депресія, тривога, психічні розлади і т. і. Якщо перекладати дослівно те, що було сказано Хаві, то виходить «Пребагато помножу печаль твою», — про печаль жінки було сказано двічі.
Вчення хасидизму пояснює, що Тора прийшла в світ, щоб виправити гріх Дерева пізнання. А оскільки цей гріх приніс в світ печаль, то Тора наказує єврею радіти в будь-який момент його життя. І чим більше наближаємося до днів Мошиаха, коли гріх Адама буде повністю виправлений, тим ясніше, що в якості підготовки слід вчитися позбавлятися від печалі.
Тому і прийшла в цей світ душа Баал-Шем-Това, який відкрив шлях хасидизму, що повністю заснований на заповіді «Служіть Господу з радістю!» — кожен день і кожну мить. Вчення хасидизму розглядає печаль як найбільше гріх. Поки єврей радіє, у нього є надія на виправлення, як тільки він втрачає свою радість, він ніби втрачає свій світ.
Кожен, хто відвідував Любавичського ребе, знає, що в «Севен-севенті», нью-йоркській штаб-квартирі Хабаду, ніколи не допускалася печаль. Навіть коли траплялися серйозні трагедії, навіть тоді, починаючи молитву, Ребе велів співати. А після фарбренгенів з Ребе хасиди відчували себе на небесах від радості, яку вони відчували ще протягом декількох днів.
У свято Сімхат-Тора єврей відчуває справжню радість, якої не можна досягти, тільки випивши ле-хаїм, — її отримують від вивчення Тори. Кожен, хто бував на уроці Тори, відчував радість, і навіть після уроку перебував у відмінному настрої.
Прийдешня субота — Шабат Берешит. Вона названа так по тижневій главі Тори, яку читають в цей день, але дане словосполучення можна також перекласти і як «Субота початку». Ребе завжди говорить, що шлях, який стартує у Шабат Берешит, триватиме цілий рік. Сьогодні саме час прийняти рішення про відвідування уроку Тори, раз на тиждень або частіше. Єврей, який вивчає Тору, почуває себе більш щасливим, тому що знаходить у ній невичерпну радість. І нехай ця радість супроводжує весь рік!
Комментарии закрыты