Найбільшими єврейським зборами в світі в останні роки є не Західна стіна під час благословення коенів в холь Амоед (це понад сто тисяч євреїв), а могила Рашбі (одного з авторів Мішни — раббі Шимона бар Йохая) на Лаг ба-Омер. У поколінні людей, які рідко покидають свій будинок і роблять все по телефону, майже півмільйона людей щороку залишають всі свої справи і відправляються на гору Мерон. Там вони всю ніч танцюють і співають під оркестр клезмерів біля могили Рашбі…

Раббі Шимон бар Йохай почав нову еру в житті людства, коли в нижніх світах людина живе, ніби в верхніх. Рашбі зламав бар’єри і дав євреям можливість вийти за межі матеріальних кордонів і відчути приховану, невидиму реальність. Тому не дивно, що в цей день всі здатні відчувати справжню радість від того, що відбувається на духовному рівні. Є відстані, які людина не може подолати. Ніякі наукові технології не надають можливість наблизитися до сонця. Людське око не може витримати потік настільки яскравого світла, точнісінько так, як не здатне побачити рентгенівські промені або радіохвилі. Існує межа того, що дано людині відчути за допомогою органу зору, як і інших органів чуття. Це також справедливо і для духовного осмислення. Від Моше-рабейну до раббі Шимона бар Йохая, ніхто не розкривав перед більшістю ті піднесені і таємничі світи, які виходять за межі розуму. Ніхто не пояснював ні поняття Божественного приховання в вищих світах, ні порядок взаємовідносин між Творцем і цим світом. До тих пір, поки не прийшов раббі Шимон бар Йохай і не отримав від Всевишнього місію зламати перепону, відкрити вікно в вищі світи і заглянути в духовні шари реальності. Книга «Зоар» пояснює систему сфіройс, яка пов’язує світи, і містичний зміст кожної заповіді: яким чином дії створюють зв’язки між верхнім і нижнім світами і запалюють тут священні вогні. І це драматичний момент, який надає сенс усьому життю. Несподівано єврей може відкрити світ за межами щоденної суєти, якої він протистоїть. Замість того, щоб слухати про приниження, про гордість, про їжу і т.і., можна дізнатися про місце, де немає цієї марної суєти, де ангели перебувають в стані повного самозречення перед Всемогутнім і немає нічого, крім Нього. Побувавши в освітленому місці, перестаєш надавати значення темряві. Той, хто знайомий з справжнім товаром, не буде цінувати підробку.

Ця чудова здатність — жити внизу так, як ніби нагорі, — проявилася навіть в простому, матеріальному житті раббі Шимона бар Йохая. Часом він жив в цьому світі абсолютно надприродним чином — наприклад, коли 13 років поспіль він переховувався зі своїм сином раббі Елазаром в печері. Ні його дружина, ні учні не знали, де вони, і не могли принести їм їжу. Талмуд розповідає, що сталося чудо, і там виросло ріжкове дерево і було джерело води, за рахунок яких вони існували.

Таким чином, Рашбі продемонстрував чудовий рівень пов’язаності між світами, в якому цей світ по суті своїй є священним і служить вченим Тори. Тому, коли настає Лаг ба-Омер, євреї виходять за межі фізичної реальності і перебувають, приєднавшись до підвищення Рашбі, в верхніх світах, ніби це відбувається тут внизу, всередині душі.

Який урок з усього сказаного? Кожен може удостоїтися такого моменту духовного піднесення, як у верхніх світах, моменту, коли немає напруженості і розбіжностей, і сини Ізраїлю об’єднуються всі разом, як одна людина, одне серце.

Давайте ж зберемося разом, як і щороку, в честь раббі Шимона бар Йохая. Це захоплюючі моменти, коли Ізраїль розкривається у всій своїй красі, коли всі розпалюють одне велике багаття і веселяться. Так, в цьому році через обмеження, пов’язані з пандемією, святкова вечеря скасовується, але кожен зможе пройти біля багаття, додати до нього 18 свічок і попросити благословення на успіх, здоров’я, достаток засобів до існування і багато єврейського нахесу від дітей і онуків. Приходьте, ми на вас чекаємо! Веселого свята Лаг ба-Омер!

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован