На початку тижневої глави Хайєй Сара йдеться про смерть праматері Сари. Авраам просить у хеттів (місцевих жителів) ділянку землі, щоб поховати на ньому Сару: «Прибулець і житель я з вами, дайте мені володіння похоронне при вас, і я погребу померлу мою від імені мого». Спочатку вони говорять з ним так, як ніби збираються віддати йому землю без всяких компенсацій: «Послухай нас, пане мій! Князь Божий ти серед нас. У кращих похоронних наших поховаєш твою померлу, ніхто з нас погребальні своєї не прикриє від тебе, від поховання померлої твоєї». У відповідь Авраам просить їх поговорити з Ефроном, щоб той погодився продати йому свою землю: «упросив для мене Ефрона, сина Цохара щоб він дав мені печеру Махпела, яка у нього, яка на краю поля його; за повну ціну сріблом нехай дасть її мені серед вас у володіння похоронне».

Раші в коментарі пише: «Плата сповна, вся її вартість. І так само Давид сказав Аравні: «за повну ціну сріблом». Давид повинен був побудувати жертовник Всевишньому на току Аравни-євусеянина і принести на ньому жертву. Він йде до Аравни і просить його: «Дай мені місце, що зайнято током, і я побудую на ньому жертовник Господу, — за повну ціну віддай його мені, і припиниться мор в народі». Аравна відповідає Давиду: «Візьми його собі, і нехай зробить мій пан цар, що завгодно йому». Однак Давид не погоджується: «Ні, бо тільки за повну ціну хочу купити я, бо не можу принести Господу те, що належить тобі, і на всеспалення — дармове. І дав Давид Аравні за місце це шістсот шекелів золота. І побудував там Давид жертовник Господу і приніс всеспалення, і жертви мирні, і закликав Господа, і Він відповів йому огнем із небес на жертовнику всеспалення».

Так вчинив і Авраам, коли купував печеру Махпела. Хоча Бог пообіцяв йому: «Твоєму потомству дам цю землю» і вона належить йому по праву, Авраам не хоче, щоб у Ефрона залишався навіть мінімальний зв’язок з цим місцем, нехай навіть і лише в назві — «поле Ефрона». Праотець не хоче просто брати «по праву», отримувати безкоштовно, але вимагає, щоб у нього взяли «повну ціну» за «повну вартість» землі, щоб вона повністю вийшла з власності колишнього власника.

Який висновок можна зробити? Коли заповіді даються «безкоштовно», без зусиль і праці, на них не сходить дух святості. У духовній сфері достаток приходить тільки в обмін на старанну роботу і подолання труднощів. Тому людина повинна щосили прагнути дотримуватися Тори і заповідей.

Комментарии закрыты