Рік тому в Єрусалимі відбувся дещо незвичайний похорон. Там не було великого скупчення народу, і він привернув увагу всього світу. Незвичайним було те, що нечисленні учасники супроводжували покійного співом. Вони виконали відому хасидську пісню “Врятуй народ Твій”. Такою була остання воля єврея, що покинув цей світ, — рабина, доктора Авраама-Йєшуа Тверського.
Головна причина, через яку люди приходили на лікування до лікаря Тверського, полягала в тому, що вони не відчували радості життя. У Декларації незалежності США сказано, що кожна людина має невідчужуване право на «життя, свободу та прагнення щастя». Що таке щастя? Чи завжди щаслива людина, яка має багатство? Чи має вона радість життя? Людям подобається отримувати задоволення. Тверський розповідав, що лікував багатьох людей, які були дуже багатими, але не відчували радості життя. У них були необмежені можливості отримувати задоволення, жити в розкоші, їздити у круїзи, відвідувати найпривілейованіші місця та заходи, загалом, ні у чому собі не відмовляти. Були серед його пацієнтів і люди, які пристрастилися до наркотиків чи алкоголю. Але ні тим, ні іншим втіхи не приносили радість, а часто були засобом, що допомагав втекти від депресії.
Як знайти радість життя? Це питання завжди хвилювало раббі Тверського. П’ять тисяч сімсот двадцять другого (за єврейським календарем) або тисяча дев’ятсот шістдесят другого року, будучи ще студентом, він удостоївся аудієнції Любавичського ребе. Дізнавшись, ким він має намір стати, Ребе порекомендував йому книги відомого психіатра Віктора Франкла. Тверський прочитав їх і зрозумів, наскільки мав рацію Ребе. Франкл написав у своїй знаменитій книзі «Людина у пошуках сенсу», що для того, щоб знайти радість життя, потрібно знайти сенс свого життя, зрозуміти, яке твоє призначення у цьому світі. Тваринам достатньо їжі та пиття, вони не питають себе, для чого прийшли у цей світ. Людині цього недостатньо, їй потрібно знайти мету в житті, вона має щось зробити, щоб допомогти іншим, щоб змінити цей світ на краще.
Ми знаходимо сенс життя у Торі. У тижневій главі Ітро перераховуються Десять заповідей, у яких Бог сформулював сенс нашого життя. Коли людина дотримується їх і живе відповідно до законів Тори, це приносить їй радість життя.
…Мелодію відомої пісні на 28-й вірш Тегеліма, Псалмів Давида, «Врятуй народ Твій і благослови спадщину Твою, і паси їх, і підноси їх навіки» написав рабі Тверський.
Незабаром він уперше заспівав її перед великою аудиторією – на весіллі свого брата. Там були гості із Ізраїлю, яким пісня дуже сподобалася. Вони привезли її до Ізраїлю, де пісня швидко стала дуже популярною. У 5722-му році вперше з Ізраїлю в США вирушив спеціальний чартерний рейс із сотнею хабадників, які побажали провести свята місяця тишрей з Любавичським ребе. У Сімхат-Тора Ребе звернувся до гостей, що прибули зі Святої землі, і попросив їх заспівати ізраїльську пісню. Тоді один із хасидів заспівав цю пісню. Пісня сподобалася Ребе, і він просив заспівати її багато разів — зокрема, її співали у зв’язку з становищем радянських євреїв, як прохання до Бога врятувати народ Ізраїлю, помилувати його та вивести з тіснин до свободи та простору. Раббі Тверський, який присвятив своє життя тому, щоб приносити радість людям, у своєму заповіті написав, що хоче перейти з цього світу в прийдешній зі складеною ним піснею, яка приносить стільки радості людям. А ми продовжимо просити Всевишнього: «Врятуй народ Твій…» — і пішли нам повне й остаточне спасіння, невдовзі у наші дні.
Комментарии закрыты