Коли Моше спустився з гори зі Скрижалями в руках, Тора каже: «І було, коли він наблизився до табору, то побачив теля … запалився гнів Моше, і кинув він зі своїх рук Скрижалі, і розбив їх під горою». А пізніше Моше сам додає: «І схопив я дві Скрижалі, і кинув їх з обох рук моїх, і розбив я їх на ваших очах». Виникає питання, чому Моше не розбив Скрижалі на горі Синай відразу ж після того, як Бог сказав йому: «Іди, зійдеш, бо зіпсувався твій народ, який ти вивів із землі єгипетської»? Мідраша каже: «Можливо, що Моше не повірив словам Бога про те, що народ згрішив. Такою поведінкою Моше повідомляє народу Ізраїлю, що навіть правильне свідчення не повинно прийматися як керівництво до дії, якщо сам не побачив». Або на мові Талмуду: «Для судді існує тільки те, що бачать його очі». Моше чекав, поки на власні очі не побачить злочин.
Любавицький ребе дає цьому більш глибоке пояснення: «Здається незрозумілим, чому Моше розбив Скрижалі перед усім Ізраїлем. Правда, що потрібно було їх зламати … але тим не менше він міг зробити це таємно. Навіщо потрібно було засмучувати увесь Ізраїль, розбиваючи Скрижалі у нього на очах?» Ребе каже, що він зробив це, «будучи впевненим, що … це напевно подіє на них, змусить покаятися … І дійсно, так і сталося: вони прокинулися для покаяння … як тільки він розбив Скрижалі». І як Ребе говорить в іншій своїй бесіді: «Зламані Скрижалі розбили серце Ізраїлю». Це потрясіння заподіяло народу Ізраїлю таке горе, викликало у нього таке каяття, що він отримав Йом-Кіпур — день прощення і радості.
І хто знає, може бути, пандемія коронавірусу — це свого роду «розбивання Скрижалей»? Вона викликає потрясіння, подібно «розбиванню серця», у всіх в світі. Коронавірус змушує світ зупинитися і задати питання, від яких всі тікають: чого хоче від нас Всевишній, яка мета нашого життя? І згідно зі словами Ребе про те, що Бог — само добро, безсумнівно, з усього цього вийде багато хорошого. Зокрема, всі стали краще розуміти, що залежать один від одного. В кінцевому підсумку це зміцнить мир і єдність на планеті, а також послужить останньою підготовкою до розкриття праведного Мошіаха.
Ну, а поки коронавірус не зник, згадаємо слова Ребе, які він сам багато разів писав і говорив. Так, нам необхідно слідувати постановам влади і її вказівками, але наше мислення перебуває в нашому розпорядженні, і ніхто не змусить нас думати так чи інакше, це повністю залежить від нас. Ребе обіцяє: «Думай добре — буде добре». Так і слід чинити.

Комментарии закрыты