На цьому тижні завершилося свято Ханука. Цікаво, що дата 25-е кислева відзначена важливими подіями в історії єврейського народу, що відбулися задовго до ханукального дива. Коли Моше спустився в перший Йом-Кіпур з гори Синай і оголосив народу Ізраїлю, що Бог звелів побудувати скинію, євреї були дуже натхнені і відразу ж приступили до будівництва. Народ Ізраїлю працював з такою спритністю, що весь Мішкан був готовий до установки вже 25-го кислева. Але Всевишній відклав зведення Мішкану на рош-ходеш місяця нісан. Тому 25-е кислева удостоївся ще одного освячення в свято Ханука, коли були заново освячені Храм і менора.

Другий Храм почали будувати з дозволу перського царя Кіра. Але коли євреям вдалося побудувати тільки жертовник, було дано вказівку «заморозити» будівництво. Роботи поновилися лише під час царювання Дарія, сина цариці Естер. Це сталося «в 24-й день дев’ятого місяця», тобто 24-го кислева. В цей день було дано пророцтво про початок будівництва Другого Храму і перемогу народу Ізраїлю. Любавицький ребе говорить, оскільки 24-е кислева було початком будівництва Другого Храму і, крім того, в цей день було сказано пророцтво про перемогу народу Ізраїлю, то це означало, що перемога Хашмонаїм також буде 24-го кислева. Таким чином з самого початку періоду Другого Храму ця дата стала днем ​​радості.

Символ Хануки — менора — стала символом єврейського народу задовго до описаних вище подій. У пророцтві Захарії про будівництво Другого Храму йдеться, що він побачив золотий світильник з сімома свічками. Підтвердження тому, що менора символізує народ Ізраїлю, несподівано можна побачити і на арці Тита в Римі: завойовники, бажаючи підкреслити перемогу над Ізраїлем, зобразили менору як символ єврейського народу.

Відмінність між Першим і Другим Храмом полягає в тому, що в Першому Храмі найважливішим елементом був Ковчег Заповіту з двома зображеннями крувим-ангелів, зробленими із золота. А у Другому Храмі Святая Святих була абсолютно порожня, і найбільш важливим елементом була менора. Крувим символізують слова Бога, звернені до народу Ізраїлю. А на початку періоду Другого Храму пророцтво покинуло Ізраїль, залишилася менора як символ того, що з Храму Божественне світло поширюється на весь світ. Її свічки — народ Ізраїлю як «світоч для народів світу», і кожен єврей повинен бути «свічкою, що світиться», символом моральності і віри в Бога. Після руйнування Другого Храму менора не зникла безповоротно. Кожну Хануку запалюються свічки тому, що робота — бути світочами — триває вічно, і ці свічки ніколи не згаснуть.

Комментарии закрыты