Тижнева глава Мікец починається зі сну фараона: «І ось він стоїть над річкою, і ось з річки виходять семеро корів гарного вигляду і огрядних тілом, і стали вони пастися в очереті. І ось сім інших корів виходять слідом за ними з ріки, погані на вигляд і худі тілом, і стали вони поруч з тими коровами на березі річки. І з’їли корови, погані на вигляд і худі тілом, семеро корів гарних на вигляд і огрядних, — і прокинувся фараон». А потім він знову заснув і побачив ще один схожий сон, в якому сім колосків стиглих вийшли з стебла, а за ними семеро колосків тонких, і колосся худі поглинули колосся стиглі.

Ця історія вимагає невеликого пояснення. Навіть побіжного погляду на зміст сну фараона досить, щоб тлумачити його так, як це зробив Йосеф. Зрозуміло, що огрядні корови і колосся символізують роки достатку, ситості і здоров’я — на відміну від худих корів і колосся, які бувають в роки посухи і голоду… Корів і колосся було сім. Відомо, що злаки дають урожай один раз на рік, отже — сім корів і сім колосків вказують на сім років. Перші сім років ситості, а потім — сім років голоду. У чому ж особлива мудрість Йосефа, якою фараон так захоплювався? А з іншого боку — чому жерці і мудреці Єгипту не змогли правильно тлумачити сни фараона?

Йосеф, на противагу їм, вибрав більш логічне, очевидне і справжнє тлумачення сну про роки ситості і роки голоду. А зазначену вище проблему одночасності — «і стали вони поруч з тими коровами» — він вирішив творчо. Відразу після пояснення символіки сну Йосеф сказав фараонові: «І зберуть все їстівне в ці наступаючі роки достатку… І буде продовольство в запас для країни на сім голодних років». Ці слова Йосефа не порада правителю, а продовження тлумачення сну. Таким чином він пояснює, як сім років достатку і сім років голоду пов’язані між собою, «стоять поруч один з одним». Пропозиція Йосефа є невід’ємною частиною розгадки самого сну.

Сон фараона, в результаті правильного тлумачення якого Йосеф був призначений намісником, в кінцевому підсумку привів до того, що народ Ізраїлю спустився в Єгипет і почався галут. Так що цей сон символізує також вигнання і подальше Позбавлення.

Вигнання порівнюється зі сном: «Як вертав Бог бранців Сіону, були ми точно уві сні». Як під час сну людині можуть наснитися разом два протилежні явища, так і під час вигнання людина живе як би в двох вимірах. З одного боку, вона занурюється в світ святості, Тори та молитви, і в той же час її в тій же мірі займають повсякденні справи і турботи. У вигнанні людина живе в двох світах, святості і буденності, разом. «Гладкі корови» років достатку (духовні устремління, життя в святості) стоять поруч з «худими коровами» (потребами тіла і повсякденним життям).

Велич Йосефа в тому, що в його силах було побачити, як можна тлумачити сон і «поставити поруч два типи корів». Його духовний рівень настільки високий і піднесений, що звичайна логіка в порівнянні з його здібностями позбавлена ​​будь-якого сенсу. Протиріччя між огрядними і худими коровами, які стоять поруч, існує лише в обмеженому просторі звичайної логіки, але у вищому світі вони можуть жити разом, не суперечачи одні одним… Так що саме за допомогою сил Йосефа буде досягнуто Позбавлення — час, коли фізичний світ не буде протистояти духовному світу. І прийде воно незабаром.

Комментарии закрыты