У тижневій главі Мішпотім наведені 53 заповіді, вона по праву вважається однією з найбагатших на міцвойс. Більшість стосуються питань, що регулюють відносини між людиною і його ближнім. Одна з них — припис відкрити серце і кишеню тим, хто знаходиться в скрутному економічному становищі і дуже потребує на короткострокову позику. Ця заповідь сьогодні відома як гмілус хесед. У Торі про неї говориться так: «Коли грошима будеш позичати Мій народ, бідного при тобі, не веди себе з ним як стягувач боргів; не покладайте на нього лихви». Рамбам визначає позику як «найвищий вид благодійності». Насправді, Рамбам тут має на увазі те, що відомо в сучасній економіці: справжня благодійність полягає в тому, щоб дати людині інструменти для самостійного підтримання гідного існування. Кредит підніме його «над водою» у важкий період, а потім він зможе відновитися і нормально підтримувати себе — на відміну від благодійності, яка необхідна, не дай Бог, після катастрофи, після попадання в круговорот бідності, що створює необхідність жити за рахунок інших.

Ця міцва стала частиною життя усього народу Ізраїлю, і вона характеризує кожну організовану громаду.

І тут виникає важливе питання, яке обговорювали всі коментатори в усіх поколіннях. Тора говорить «Коли грошима будеш позичати …» — що означає: якщо ти хочеш позичити гроші, якщо це тобі підходить, якщо ти впевнений, що це правильно. Дивно, що таке рішення залишають на вибір кредитора. А якщо він не хоче, якщо страхи переважують його альтруїзм? Чому не сказано ясним і обов’язковим велінням «Позичити гроші»?

Любавичський ребе призводить пояснення, написане святим автором книги «Ор ахаїм» на цей вірш. Це навіть не просто пояснення, а виклад основ єврейського світогляду про гроші і справедливість. Вірш «Коли грошима будеш позичати …» треба читати так: «Якщо в кінці місяця, крім коштів на задоволення ваших особистих потреб, у вас залишилися гроші, щоб позичити іншим, знайте, що це гроші, які належать бідним і тільки тимчасово перебувають у вашому гаманці». Справа не в тому, що ви проявляєте доброзичливість і відмовляєтеся від чогось, що належить вам, зовсім ні: ви передаєте за правильною адресою те, що належить ближньому і проходить через вас тільки як тимчасовий депозит. Слово цдока означає «справедливість», тому що підтримка бідних — це акт справедливості, а не тільки милосердя. Всевишній підтримує мир таким чином, що дає більше благословень на доходи багатих, щоб вони могли позичити гроші бідним. Творець живить і дає можливості для існування всіх творінь. Він повинен давати їжу кожній душі в світі, включаючи бідних. Однак Господь вже не постачає людям манну небесну, а дає благословення бізнесу багатих, щоб вони передали депозит тим, хто його потребує. І тому багата людина не робить милість, коли видає кредит, а діє як банкір, який переводить довірені йому гроші тому, для кого вони призначені. І чим чесніше і швидше він передає гроші одержувачу, тим більше Бог довіряє йому і додає благословення в його справах, щоб передати більше грошей бідним.

Комментарии закрыты