Ідея про те, що потрібно допомагати іншим, міститься в заповіді рахунку омера, яку євреї всього світу виконують в ці дні. За часів Храму на кінець першого дня свята Песах глави народу Ізраїлю виходили в околиці Єрусалиму і проводили жнива певної кількості ячменю, з якого виготовляли борошно найвищої якості. Омера цієї муки на другий день Песаха доставляли в Храм і приносили в дар Всевишньому. З цього моменту весь новий урожай ставав дозволеним для всіх. Після цього починався відлік сорока дев’яти днів, а на п’ятдесятий день, в свято Шавуот, в Храм приносили два хліба, кожен з яких був виготовлений з омера пшениці.
У чому різниця між пшеницею і ячменем? Любавицький ребе каже: «Пшениця — їжа для людини, а ячмінь — для тварин». Відомо, що Авель приніс Богові в жертву найкраще з кращого — овець «від своїх перворідних з отари та від їхнього туку». Тора говорить: «І зглянувся Господь на Авеля і на його дар». Каїн приніс «від плодів землі», і Раші пояснює, що це було «з гіршого», з першого-ліпшого, і додає, що мідраш каже «це було лляне насіння». І Тора повідомляє: «А на Каїна і на його дарунок не зглянувся».
Любавицький ребе запитує: як можна принести в Храм на Песах «їжу тварин»? І пояснює, що, згідно з вченням хасидизму, «ячмінь — тваринна їжа» нагадує про тваринність в людині і мета рахунку омера — очистити тварине начало в людині і призвести його в стан «пшениця — людська їжа», який буде більше схожий на людину — на його Божественну душу.
Треба також зазначити, що дні рахунку омера в народі Ізраїлю вважаються траурними. За часів, коли Земля Ізраїлю перебувала під владою Риму, жив мудрець раббі Аківа, у якого було 24 тисячі учнів, «і всі вони померли в один і той же проміжок часу». Учні раббі Аківи вивчили багато Тори, але зберігали свої знання при собі і не хотіли ділитися ними з іншими. А нові учні раббі Аківи були як посланці Любавицького ребе сьогодні. Вони розуміли, що зобов’язані піти і поділитися знанням Тори з іншими євреями, з усім народом Ізраїлю. І те, що не змогли зробити 24 тисячі перших учнів раббі Аківи, зуміли виконати семеро його нових учнів.
Тора вчить, що бідність не повинна сприйматися як неминуче, і потрібно робити все, щоб допомогти менш щасливим людям облаштуватися в житті, будь то пошук роботи або будь-яка інша допомога, сприяння і турбота «про бідняка, прибульця, сироту і вдову». Саме це створює здорове і успішне суспільство.
Комментарии закрыты