Найбільша нагорода, яку Бог дає людині, яка вчинила подвиг, — це дитина, яка освітить світ Його вченням.

Мудреці розповідають про самовіддані дії Амрама і Йохевед, батьків Моше. Вони добровільно вирішили віддати все, що мали, коли вважали за потрібне. Перша історія про Йохевед, яка була акушеркою. Її називали Шифра (від слова «покращує») тому, що своєю турботою та доглядом вона благотворно впливала на новонародженого. Одного разу фараон, цар Єгипту, покликав її до себе, щоб особисто віддати наказ про вбивство єврейських немовлят. Фараон прагнув зупинити збільшення єврейського населення країни і всіляко робив запеклими умови життя і рабської праці народу Ізраїлю, але, на свій подив, побачив, що «чим більше вони його гнобили, тим більше він множився та поширювався».

Тому фараон викликав єврейських акушерок і наказав їм: «Приймаючи [пологи] у єврейських жінок, дивіться … якщо це син — умертвите його, а коли це дочка, то нехай живе». Акушерки не могли відкрито заперечити тирану, але на ділі вони не виконували його наказ. Замість того, щоб, не дай Бог, вбивати дітей, вони забезпечували матерів і новонароджених їжею, питвом і всім необхідним, щоб полегшити їхні страждання і спонукати продовжувати розширювати свої сім’ї.

Друга історія про Амрама. Після того, як фараон побачив, що не може довіряти акушеркам, він дав наказ своїм солдатам «остаточно вирішити єврейське питання»: вриватися в єврейські будинки, забирати новонароджених хлопчиків і кидати їх в води Нілу. Вражений жорстокістю правителя Єгипту, Амрам вирішив віддалитися від своєї дружини Йохевед. Він сказав: «Зараз не час заводити дітей». І оскільки він був главою покоління, і всі євреї вчилися у нього, тоді всі чоловіки віддалилися від своїх дружин. Його п’ятирічна дочка Міріам була не згодна з рішенням батька і сказала, що він навіть гірше фараона: цар Єгипту засудив до смерті тільки хлопчиків, а через те, що зробив Амрам, і дівчатка не народяться. І ось тут сталася дивна річ. Замість того, щоб змусити її замовкнути: «Мала ще засуджувати батька! Повертайся до своїх ляльок і возись із ними!» — Амрам визнав правоту дочки, засоромився і повернувся до Йохевед…

Любавичський ребе задає питання: «За що батьки Моше удостоїлися залучити в цей світ таку душу, «Божу людину»?» І відповідає: «Тому що такий спосіб Всевишнього винагородити за героїчні вчинки». Коли батьки роблять неймовірні по самовідданості дії, Всевишній посилає їм найбільшу нагороду, яку може дати — дитину, подібну Моше.

Комментарии закрыты