Один з поширених звичаїв: в елулі — місяці милосердя — прийнято віддавати на перевірку тфілін і мезузи, щоб переконатися, що вони не були пошкоджені або букви в них не стерлися з плином часу. Як народився цей звичай? Чому з усіх 613-ти заповідей вибирають кращим чином виконати саме цю, щоб переглянути мезузи в елулі? Чому не перевіряють, скажімо, таліти? Любавичський ребе згадує слова Арізаля про те, що мезуза захищає не тільки від фізичних, а й від духовних шкідників. Суть мезузи в охороні, і захист, який вона надає, забезпечується фактом її існування і тим, що вона написана правильно, по закону. І, звичайно ж, цей захист особливо потрібен в елулі, місяці тшуви і виправлення, тому подвійно важливо переконатися, що мезузи дійсно кошерні. Адже саме завдяки суворому виконанню цієї заповіді «Бог охороняє при твоєму виході і при твоєму вході відтепер і на віки вічні».

Любавицький ребе пояснює, що секрет мезузи написаний на ній зовні: три букви — шин, далет, йуд складові святого Ім’я Шадай — Всемогутній. Вони також є початковими літерами слів «Страж дверей Ізраїлю». Заповідь мезузи дуже відрізняється від інших. Вона була призначена не тільки для духовних цілей, як інші міцвот, але від самого початку була задумана як система захисту і охорони. У Своїй любові Творець дав предмет для виконання міцви, однією з основних цілей якої є захист дверей будинків. Мезуза може принести користь неєвреям, її охоронна сила не є нагородою за виконання міцви, як у інших заповідей, а являє собою її сутність. Само по собі присутність мезузи на двері є благословенням для захисту і охорони. Дія мезузи проявилася ще в Єгипті. Незадовго до того, як почалася страта первістків, сини Ізраїлю обмазали кров’ю пасхальної жертви косяки своїх вхідних дверей, і це стало захистом від ангела смерті. Мезузи, які розміщують на одвірках будинків, — це система захисту від шкідливих сил. А множина від слова «мезуза» означає «Смерть, піди геть».

Таке розуміння сутності мезузи як міцва, призначеної для порятунку і захисту, накладає серйозні зобов’язання. Якщо дбаємо про іншу людину, найбільше, що можемо зробити, — це встановити мезузи на дверних отворах її будинку і час від часу перевіряти їх. Любавицький ребе казав, що виконуючи заповідь любові до ближнього, треба спонукати інших встановлювати мезузу. Всевишній робить честь, охороняючи будинок. Хіба можна упустити таку заслугу? Із сутності мезузи як міцва захисту Любавицький ребе вивів ще одну підставу. Широко відома суперечка книжників про те, чи припустимо виконувати міцву для отримання нагороди: це допустимо, але все ж порушує цілісність міцви, однак мезуза є винятком. В цьому випадку можна переконати людину в тому, що їй варто виконувати цю заповідь, тому що вона захищає будинок. Це одна з цілей, заради яких Всевишній дав цю міцву: захистити єврейські будинки. І оскільки це так, припустимо дотримуватися заповіді мезузи, щоб отримати захист, який вона дає.

Комментарии закрыты