Більшість тижневого розділу Тецаве присвячена одягу коенів. Є 3 види їх одягу. Простий коен одягає 4 одежі, первосвященик одягає 8 одеж. У Йом-Кіпур для первосвященика є особливий набір додаткового одягу білого кольору, в якому він входить до Святая Святих. У Торі говориться, що цей одяг освячує його, і Раші пояснює: «Щоб його освятити за допомогою одягу, долучити його до служіння, щоб він став священнослужителем Всевишньому». А Талмуд стверджує: «У той час, коли одяг на них – служіння у них, немає одягу на них – немає служіння у них» (тобто без одягу коен не має права служити у Храмі).
Чому в іудаїзмі існує таке особливе ставлення до одягу? Рабейну Яаков, син Рамбана, пояснює, що «одяг є не лише захистом від холоду та прикрасою, але першою та обов’язковою ознакою людського роду. Це те, що відрізняє людину від тварини… Давши людині одяг і одягнувши його, Всевишній показав нам, що одяг це не те, про що домовилися самі люди, але доповнення до створення людини, на зразок шкіри… Якщо так, то одяг — символ людини, а нагота — суть тварини».
Єдина істота у цьому світі, яка потребує одягу, — це людина. Коли вона одягнена у гарний одяг, то й поводиться відповідно, у неї з’являється особливий душевний настрій. Навіть діти, коли вони одягнені красиво, поводяться статечно. Тому в іудаїзмі чим святіша людина, тим більше і краще на ньому одягу. Під час молитви одягають таліт. Заради виконання заповіді шанування Суботи перевдягаються у більш дорогий одяг. А в Йом-Кіпур, найсвятіший день року, ще одягають спеціальний білий одяг кітл.
Хасиди мають ще особливий пояс під назвою «гартл». Його надягають під час молитви, щоб пам’ятати про необхідність розділяти верхню частину тіла, в якій знаходяться більш важливі та духовні людські органи, такі як серце, легені та особливо голова, і нижню частину, де розташовані більш матеріальні органи. Тобто під час молитви людина має спрямувати своє серце вгору, а не вниз.
Людина створена за образом Бога, і заборонено їй задовольнятися лише своїми природними нахилами. Вона єдина істота у світі, яка не задовольняється однією шкірою, але покриває своє тіло одягом, даним їй Творцем. Завдання людини вкривати своє природне єство і не показувати його іншим.
Люди часто виправдовують свої погані вчинки фразами «Це природно!» або «Що ти хочеш від мене? Таким мене створив Бог!». Вірно, що Бог створив тебе таким, але Він також створив для тебе одяг матеріальний і духовний, в який ти можеш одягти себе, прикривши своє єство. Саме тому релігійні люди одягають на себе багато одягу, що символізує якнайбільшу кількість духовної одежі. Адже такий одяг підносить людину.
Комментарии закрыты