У тижневій главі Ваігаш, серед іншого, йдеться про одну, здавалося б, незначну деталь: Йосеф передає з братами подарунки для Яакова. Однак він вибирає досить дивний дар, який, здається, не відображає повною мірою цінність його великого батька. Тора говорить: «І батькові своєму послав він … десять ослів, несучих від кращого в Єгипті».

У своєму коментарі на цей вірш Раші спочатку пише, що Йосеф послав «старе вино, яке старикам приносить задоволення». Але потім чомусь призводить і інший варіант: «агада говорить, що це подрібнені боби». Йосеф велів завантажити на вози мішки з єгипетськими бобами. Що стосується першого коментаря про «старе вино», то ясно, що так висловлюється повага до його великого батька, і особливо те, що добре вино підніме дух старого Яакова і позбавить від болю, який накопичувався в його серці. Але відправити мішки з подрібненими бобами?..

Любавичський ребе в цій, здавалося б, незначній деталі знаходить філософію життя, яка утримувала Йосефа-праведника від духовного краху в критичних ситуаціях, що випали на його долю за ці 22 роки. І замість того, щоб стати нещасною жертвою, він знайшов в собі сили стати рятівником своєї сім’ї і всього світу. Йосеф не посилає батькові просто їжу, він посилає блюдо розради. Подрібнені боби — це потужне послання, яке повинно допомогти Яакову підбадьоритися в важкі моменти. Йосеф прекрасно знав, що станеться в будинку Яакова в наступні кілька днів, коли брати повернуться з важко збагненною звісткою: «Ще Йосеф живий! — і він панує над всією землею Єгипту». Після початкового шоку Яаков покличе своїх дітей, подивиться їм в очі і зажадає пояснень. Може бути, він нічого не скаже і сам все зрозуміє: «Ви збрехали мені, ввели мене в оману».

Відповідь Йосефа на несамовиту біль його батька — «подрібнені боби». Йосеф каже своєму батькові: «Коханий батько, боби приносять велику користь саме тоді, коли розбиваються на шматочки. Провидіння хотіло, щоб ми були роздроблені на дрібні крихти, щоб врятувати весь світ від голоду і привести вас до Єгипту з великою пошаною. Бог хотів, щоб сім’я розпалася, і я відокремився від усіх і спустився в Єгипет. Поганий вибір братів був не більше, ніж грою в руках Творця, щоб виконати заздалегідь складений план і привести мене туди, куди мені потрібно було прийти». Тепер можна глибше зрозуміти послання, яке стоїть за першим подарунком Йосефа його батькові — «старе вино, яке старикам приносить задоволення». Раші підкреслює, що Йосеф послав не просто вино, а «старе вино». Йосеф мав намір передати батькові дивовижне послання: «Улюблений батько, це вино — стара пляшка. Я не купив цю пляшку цього ранку, коли відкрився своїм братам, і навіть не кілька місяців тому, коли вони вперше з’явилися переді мною. Я купив цю пляшку 22 роки тому. У глибинах пекла і болю, коли я перемістився з однієї ями в Шхемі в іншу в Єгипті, я був упевнений, що не застрягну там, що прийде день і ми проголосимо «лехаїм» за всі ці страждання. Я ще не знав, що і як, але я розумів, що в болю є сенс. І сьогодні, батько, я посилаю тобі ту саму пляшку, яка стояла на полиці всі ці 22 роки… ».

Комментарии закрыты