В тижневій главі Ваікра йдеться про закони жертвоприношень. Тора вчить: коли мова йде про жертви, то кожен єврей не зобов’язаний приносити одну і ту ж жертву. Багата людина, яка може собі це дозволити, повинна принести бика, вівцю або козу. Людина із середнім достатком може принести в якості жертви птицю, горлицю або голуба. А тому, хто бідний, досить принести трохи борошна, масла і ладану в якості жертви. Це не тільки означає, що Всевишній приймає таку жертву нарівні з жертвою багатих, але навіть навпаки — для Бога вона цінніша. Раші в своєму коментарі на вірш «і душа, коли принесе» говорить: «Стосовно всіх добровільних жертв не сказано «душа», але тільки стосовно до хлібного приношення. Хто зазвичай приносить в якості добровільної жертви хлібні жертви? Незаможний. Сказав Святий, благословенний Він: «Я зарахую це йому, так якщо б він приніс в жертву свою душу». Оскільки бідняк бере для жертвоприношення частину хліба насущного свого і своїх дітей, Творець вважає, що він пожертвував «життям своєї душі».

Сьогодні немає Храму, мудреці кажуть: «Молитва — замість жертвоприношень вона». І так само, як у жертв є три рівня, також і в молитві є три рівня. У Книзі Теѓілім є глави, що починаються зі слів «Молитва Моше», «Молитва Давида», а також «Молитва бідняка». «Моше», «Давид» і «бідняк» позначають три рівня молитви.

«Молитва Моше» — це молитва багатих духовно. Моше — той, хто подарував Тору, звану «Тора Моше». Його молитва символізує єврея, який є мудрим учнем, вивчає Тору і дотримується її заповіді, духовно багатий і перебуває в злагоді з самим собою. «Молитва Давида» — це молитва середньої людини. Давида називають «Солодкоголосий псалмопевець Ізраїлю». Він символізує зміст молитви, він написав Книгу Теѓілім, яка стала першим молитовником народу Ізраїлю. Його молитва символізує єврея, який не дуже сильний в пізнанні Тори, але він знає, як молитися, і молиться з правильною спрямованістю думок і серця. Він не настільки багатий духовно, як Моше, він в середині… Слідом йде «молитва бідняка», духовного бідняка. Він той самий єврей, якого ніколи не вчили молитися, і коли він приходить в синагогу в Йом-Кіпур, він тільки стоїть там разом з усіма тими, що моляться, але насправді молитву не читає.

Любавичський ребе наводить свідчення книги «Зоар» про те, що якщо в той час, коли Бог слухає молитви багатих і середніх людей, до Нього підноситься молитва бідняка, то саме їй вдається відкрити Небесні врата і в її заслугу приймаються молитви багатших. Бітуль (самозречення) і приниження «молитви бідного» підносять всю решту молитв. І, ймовірно, тому всі молитви в Йом-Кіпур легше приймаються на Небесах, як сказано: «Близький Творець до упокорених сердець». Тому постійним відвідувачам синагоги не варто дивитися на таких людей зверхньо, ​​а навпаки — всіма силами намагатися, щоб вони приходили на молитву знову і знову. Це принесе користь і їм, і всьому міньяну!

Комментарии закрыты