На цьому тижні читається відома історія про те, як праведник Йосеф був проданий в рабство і опинився в Єгипті. Здавалося б, для Йосефа це не найкращий час, але Тора говорить про це зовсім по-іншому: «І був Господь з Йосефом, і був він успішним у справах». Йому вдавалося все, і це помітив навіть єгиптянин Потифар: «І побачив його пан, що Господь з ним, а всьому, що він робить, Господь дає досягти успіху в його руці».

Любавичський ребе запитує: «Як міг Потифар знати, що секрет успіху Йосефа полягав в тому, що «Господь з ним»? Потифар був одним з сановників фараона, і, звичайно, він був ідолопоклонником, як більшість жителів тих місць. Чому ж Потифар пов’язує успіх Йосефа з його вірою в єдиного Бога, а не з ідолопоклонством, яким він сам займається? Адже навіть після того, як євреї прожили в Єгипті кілька століть, коли Моше прийшов до фараона і сказав: «Так говорить Господь, Бог Ізраїлю: Відпусти народ Мій!», фараон відповів: «Я не знаю Бога!» — не знаю я такого Бога, якого не можна відчути і до якого не можна доторкнутися. Звідки ж Потифар знав про Бога в той час, коли Єгипет погруз в ідолопоклонствi, а єдиному єврею, що жив там, Йосефу, було всього 17 років? Раші пояснює: «Ім’я Всевишнього незмінно перебувало на устах Йосефа».

Чому мудреці стверджують, що Йосеф постійно говорив: «Слава Богу»? Якщо уважно читати главу Вайєшев, то можна побачити, що в кожній розмові, яку Йосеф вів в Єгипті, він згадував Всевишнього. У перший раз звучить голос Йосефа в Єгипті, коли він відмовляє дружині Потифара в її проханні. Що він говорить їй? «І як же вчиню таке велике зло, і згрішу я перед Богом?!!» Другий раз він говорить з єгипетськими міністрами — виночерпiєм і пекарем. Йосеф, пропонуючи розтлумачити їх сни, каже: «Адже від Бога тлумачення!» — це знову згадка про Всевишнього. А що каже Йосеф у вирішальний момент свого життя? В началi глави Мікєц, коли вирішується його доля — рабство або свобода з рук правителя Єгипту, він вимовляє такі слова: «Не від мене тлумачення снів! Бог дасть відповідь на благо фараону».

У всіх розмовах праведника Йосефа Ім’я Всевишнього «перебувало на його вустах». Тому не дивно, що Потифар знав, що «Господь із ним». Йосеф дбав про те, щоб повідомити кожному: «Все надходить від Бога». Тому кожен день він вимовляв: «слава Богу!», «з Божою допомогою!» та інші подібні слова.

Це пояснює і інша дивовижна подія, яка сталася з Йосефом. У главі Ваігаш він, нарешті, відкривається братам і каже: «Я Йосеф», причому він не тільки не намагається помститися їм, але, навпаки, пробачає їх, сплачуючи добром за зло. Де взяв Йосеф душевні сили пробачити своїх братів за те, що вони продали його в рабство? Йосеф сам дає відповідь: «Для підтримки життя вашого послав мене Бог перед вами». Так міг сказати тільки  віруючий єврей, який вважає, що Бог проникає в кожну мить життя, що все відбувається «з Божою допомогою» — під особистим і безпосереднiм керівництвом Всевишнього.

… Досить часто процвітаючим в життi людям, особливо бізнесменам, задають питання, в чому секрет їхнього успіху. Дехто каже: «Важка напружена робота». Інші відповідають: «Отримана освіта». Всi наводять різні причини, якi краще або гірше пояснюють, чому їм це вдалося. Йосеф був першим євреєм, хто добився успіху i про якого Тора каже: «І був Господь з Йосефом, і був він чоловіком, в справах успішним». І навіть потім, у в’язниці, Бог «дав йому Своє благовоління».

Виникає питання, в чому секрет успіху Йосефа? Відповідь проста: «Ім’я Всевишнього незмінно перебувало на його вустах». Коли єврей знає, що всі його досягнення завдяки Богу, що все відбувається «з Божою допомогою», то за все, що у нього є, він говорить «Слава Богу!». Якщо він щось планує зробити, то знає, що це станеться, тільки «якщо Всевишній захоче». Такій людині Бог посилає Своє благословення, щоб удача супроводжувала її у всіх справах. В цьому криється головний секрет успіху єврея.

Комментарии закрыты