В середині літа на єврейському календарі є тритижневий траурний період,  який називається «Бейн а-мцорім», «між тіснин». Саме в ці дні майже дві тисячі років тому на вулицях Єрусалиму йшли запеклі бої — римські легіони прорубали собі дорогу до Храму, а євреї мужньо захищали свою святиню. І хоча зараз для того, щоб пройти шлях від кріпосної стіни до Стіни Плачу, потрібно хвилини 4, римлянам на це знадобилось три тижні. Закінчується цей траурний період дев’ятого числа єврейського місяця ав, в день коли були зруйновані і Перший, і Другий Храми. Саме цей день вважається національним днем трауру, коли згадують не одну, а безліч чорних сторінок в історії іудеїв. Цього року 9 день місяця ава припадає на 1 серпня, і саме в цей день іудеї всього світу, і зокрема Одеси, згадуватимуть трагічні сторінки своєї історії.

Шлях до храму: чотири хвилини за три тижні

Щороку в середині літа три тижні трауру нагадують іудеям про те, як майже 2 тисячі років тому римські легіонери пробивали собі дорогу до Другого Храму. Шлях в чотири хвилини загарбники долали три тижні; і 9 ава Храм був зруйнований. День, коли іудеї втратили свою святиню, чорною ниткою лих тягнеться крізь все існування народу. 9 ава стало днем національної трагедії та скорботи.

Табір смерті. Вигнання, погроми, знищення

Трагедія 9 ава розпочалась у 1312 році до нашої ери, коли покоління євреїв, яких раніше з Єгипту вивів Мойсей, було засуджено Богом на загибель у пустелі. За майже п’ять століть до римського нападу, саме 9 ава Перший Храм іудейського народу зруйнували вавілоняни. У 133 році в цей день впала фортеця Бейтар, а у 135 Єрусалим зрівняли з землею, а його територія була розорана плугом. 9 ава Папа римський Урбан II оголосив про початок першого хрестового походу, в результаті якого хрестоносці вбили десятки тисяч євреїв і знищили безліч єврейських громад; а через півстоліття, під час другого хрестового походу відбулись погроми в єврейських громадах у Німеччині та Франції. Також в цей трагічний день відбулось вигнання євреїв з Англії та Іспанії, а пізніше європейські іудеї були звинувачені в епідемії чуми, що знову призвело до погромів та вбивств. 9 ава 1555 року євреї Риму були переселені в перше гетто, куди потім було спрямовано всіх євреїв Італії; а через сторіччя у Польщі, Україні та Бесарабії відбулась різанина сотень тисяч євреїв. В цей день пройшли погроми в Російській імперії; а 9 ава 1914 року розпочалась Перша світова війна. У 1942 році розпочалась депортація євреїв і початок роботи табору смерті в Треблінці. А у 1994 відбувся вибух у єврейському громадському центрі Буенос-Айреса.

День скорботи. Як триває пост

Із заходом сонця в день, який передує 9 ава, починається пост,  і триває він до виходу перших зірок в день 9 ава. Протягом цього часу іудеї абсолютно нічого не їдять і не п’ють, не займаються ніякими справами, а першу половину дня сидять на підлозі чи на низькій лаві — як прийнято у скорботних. 9 ава євреї не читають Тору, не вітаються і не прощаються; а в синагозі не вмикають яскраве світло. Таким чином 9 ава в будь-якому куточку світу весь іудейський народ тужить за втраченими святинями і за спокійним життям, якого стільки століть мріє досягти. Але з великою надією і вірою в Всевишнього, який поверне кожного єврея на правильний шлях, і в те, що обраний народ отримає свій Храм, у найближчому часі, в наші дні, істинно!

Комментарии закрыты