Багато промисловості і велика кількість споживачів — як промислових, так і побутових. Саме тому Одеса стала наступним містом після Львова, Харкова і Дніпра для проведення круглого столу «Одеська хвиля реформ. Європейські правила для енергетики». 5 червня дискусія об’єднала кращих експертів в галузях газу, електроенергії, енергоефективності, соціального захисту тощо. Взяли участь в заході і громадські організації.
Роман Ніцович, керівник проектів DiXi Group
Тому що саме на місцях відчувається, чи працює закон чи якась реформа — чи не працює. І тому важливо отримати якийсь фідбек, який ми може віднести тим, хто приймає рішення безпосередньо. Ми тут також і для того, щоб почути ці думки. Зрозуміти, чи вони співпадають з нашими, і рухатись далі.
Після підписання Угоди про асоціацію з ЄС Україна має певний план виконання вимог даного документу. Про темпи і перспективи реформ у державі спеціалісти і говорили на заході. Зокрема торкнулись розбіжностей між українським та європейським законодавством в екологічній площині. А також нагальної проблеми газового ринку — монополії.
Зоряна Козак, старший аналітик РАЦ «Суспільство і довкілля»
У нас в Україні є своя національна система юридичної відповідальності, але вона не зовсім відповідає вимогам директиви про відповідальність. Чому. Тому що тут базовим питанням стоїть, що шкода відшкодовується довкіллю. Мета стоїть не так, щоб первинно покарати забруднювача, а мова стоїть про те, що якщо він забруднив довкілля — то він повинен вжити заходів на його відновлення. Причому мова йде про відновлення до початкового стану, або наближеного до початкового стану. І фактично мова йде про те, щоб акумулювати кошти на реалізацію цих заходів. Тому така відмінність є. Кошти повертаються довкіллю, а не державі, не фізичній особі.
Роман Ніцович, керівник проектів DiXi Group
Ми повинні мати ринок, де за кожного споживача постачальники будуть змагатися. Так само, як змагаються в нас оператори мобільного зв’язку. Так само, як змагаються постачальники харчової продукції. Послуг різних — поштових послуг, наприклад. Так само мають змагатися за споживача постачальники газу. Але для цього мають бути декілька таких базових передумов. Одна з цих передумов — що такі постачальники мають бути повністю відокремлені від тих компаній, які займаються транспортуванням газу. Оскільки в європейській практиці об’єднання цих видів діяльності неможливе, адже воно створює підстави для монополізму, для зловживання монопольним становищем.
Учасники круглого столу зазначають: сьогодні реформи в Україні реалізуються дещо повільно. Але існує потенціал їх пришвидшення, якому в тому числі сприятиме і діалог з громадськістю.