Історія Спасо-Преображенского кафедрального собору нерозривно пов’язана з історією міста. Тому недивно, що саме до дня народження Одеси історико-краєзнавчий музей підготував виставку, яка розповідає про відтворення цієї величної православної святині. Варто зазначити, що зараз виповнюється 10 років як будівля собору стала пам’яткою історії та культури під власним охоронним номером. На виставці, яка працюватиме протягом місяця  представлені фото, креслення, гравюри, листівки з фондів Одеського краєзнавчого музею та особистої колекції архітектора Володимира Мещерякова.

В основу виставки «Відтворення Спасо-Преображенського кафедрального собору», яка відкрилась до дня міста, лягли матеріали з фондів Одеського історико-краєзнавчого музею та особистих архівів архітектора Володимира Мещерякова. Володимир Миколайович 20 років свого творчого життя присвятив підготовці та власне відбудові головного храму Одеси і всього Північного Причорномор’я.

 Володимир Мещеряков, архітектор

Ми представили часть проекта самого здания. Интерьеров, крестилен, архитектурній декор фасадов. То что разрабативали, когда біл директором одеспроекта и потом, когда создал свою студию  и ми завершили декор интерьеров и єлементі фасадов.

Завідуюча відділом музею «Стара Одеса» Олена Букатар так організувала виставковий простір, щоб відвідувачі могли зануритися в часи зародження храму. В експозиції представлені оригінальні гравюри  та листівки кінця 18 століття, які демонструють види Соборної площі, де була закладена церква святителя Миколая – прародителька майбутнього кафедрального собору. Архівні матеріали музею дуже допомогли архітекторській групі на початку проектування храму.

 Володимир Мещеряков, архітектор

 историко-краеведчекский музей имеет прямое отношение к воосозданию. Когда я начал заниматься проектом воосоздания искали исходніе данніе, чтобі начать єтот процесс. И как раз самій главній докумкнт, которій помог, находится в музее. Єто милимитровка, которую віполнили студенті в 1936 году.

Заснований майже водночас з Одесою, собор понад століття розвивався разом з нашим містом і на початку ХХ століття став одним з найбільших храмів Північно-Західного Причорномор’я та центром духовного життя для багатьох одеситів. Варварськи зруйнований у 1936 році собор на початку ХХІ століття постав у колишньому вигляді. Це відбулось завдяки зусиллям   небайдужих громадян. По благословенню митрополита Агафангела секретар єпархії кінця 80-х років отець Антонін  представляв єпархію у питаннях, які виникали під час відбудови собору.

 Володимир Мещеряков, архітектор

Он сопровождал нас все  врнемя. Он принес много ценніх предложений, которіе вощли в проект. В частности нижній храм. Консультировал по вопросам технологичексого процесса службі.

В експозиції представлені оригінальні фотографії старого собору, датовані 1900 роками, які подарувала жителька Одеси, а поруч з ними знімки з того ж ракурсу відновленого собору. Крім того представлена частина матеріалів проекту. У вільному доступі – альбоми з кресленнями собору. Відвідувачі, гортаючи сторінки, можуть відчути який колосальний труд був вкладений у проект відновлення головної православної святині нашого міста –Спасо-Преображенського кафедрального собору.

Комментарии закрыты